2022’de en çok akıllı telefonu kim sattı? Apple vs Samsung

2022’de en çok akıllı telefon satan marka hangisiydi? Apple, Samsung ve Xiaomi ortasında geçen savaşta Çinli üreticilerin çıkışı ön planda oldu. Fakat global akıllı telefon pazarının bir evvelki yıla kıyasla küçüldüğü tabir edildi. İşte sayılarla en çok satılan akıllı telefon markaları.

2022’nin en çok akıllı telefon satan markaları

Analiz firması Canalys’e nazaran, 2022’deki birinci üç akıllı telefon üreticisi bir evvelki yıla nazaran değişmeden kaldı. Akıllı telefon pazarında sırasıyla Samsung, Apple ve Xiaomi liderliğini sürdürdü. Fakat genel market yüzde 11 küçülerek 1,2 milyardan daha az akıllı telefon satışı gerçekleşti.

Samsung’un pazar hissesi yüzde 20’den %22’ye, Apple’ın pazar hissesi ise yüzde 17’den yüzde 19’a çıktı. Birebir devirde Xiaomi’nin pazar hissesi yüzde 14’ten yüzde 13’e, Oppo ve Vivo’nun pazar hissesi ise yüzde 9’a kadar düştü. 2022’nin dördüncü çeyreğinde Apple, tüm satışların yüzde 25’iyle önder olurken, Samsung, Oppo ve Vivo da pazar hisselerinde artışlar gördü.

Akıllı telefon satışları bir evvelki yıla kıyasla daha düşük kaldı. Araştırmayı gerçekleştiren Canalys’in Araştırma Analisti Le Xuan Chiew, üreticilerin, karlılığa öncelik vererek ve pazar hissesini koruyarak 2023’te daha temkinli adımlar atacağını düşünüyor.

2022 yılında akıllı telefon satış sayıları şu formda sıralandı:

  1. Samsung: 264 milyon (yüzde 22)
  2. Apple: 228 milyon (yüzde 19)
  3. Xiaomi: 156 milyon (yüzde 13)
  4. Oppo: 108 milyon (yüzde 9)
  5. Vivo: 108 milyon (yüzde 9)

Le Xuan Chiew açıklamasında, “Üreticiler, yeni pazar gerçekliğine ahenk sağlamak için maliyetleri düşürüyor. Şiddetli pazar şartları hem ortakların hem de satıcıların güçlü müzakereler yaşamasına yol açabilir. Bu yüzden güçlü paydaşlıklar kurmak pazar hisselerini korumak için kıymetli olacak” dedi.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu