Android Studio 3.5 Beta birçok yenilikle geliyor

Android‘e yazılım geliştirmek üzere kullanılan Google IDE‘si Android Studio, son vakitlerde genel istikrarı arttırmak için birçok yeniliğe konut sahipliği yaptı. Google bu bağlamda geliştiricilerin, bellek sızıntısı üzere sıkıntılar yaşadığını ele alarak Android Studio 3.5 Beta sürümünde bu sıkıntıları çözme yoluna gitti. Google I/O 2019 etkinliğinde duyurulan Android Studio yeni sürümü hangi yenilikleri beraberinde getiriyor?

Sistem sıhhati daha da iyileştiriliyor

Google, yeni Android Studio Beta’sı ile bellek sızıntılarına neden olan birçok sorunu çözüyor. Fakat yakın vakitte kullanıcıların kalan meseleleri bulabilmeleri için bellek dışı istisnalar hakkında bilgi göndermeyi seçmelerine müsaade vermeye başladılar.

IDE 3.5-beta sürümündeki bellek yetersiz olduğunda, bellek yığını boyutu ve yığındaki baskın objeler hakkında istatistikler otomatik olarak elde ediliyor, böylelikle Android Studio daha güzel bellek ayarları yapmanızı ve daha derin bir tahlil yapmayı önerebiliyor.

Kullanıcı arayüzü optimize edilecek

Sistem sağlığındaki meselelerden bir oburu ise kullanıcı arayüzünde orta ara donma yaşanması. Altta yatan Intellij platformunun altyapısı, birkaç dakikadan daha uzun süren UI izlence duraklarını ölçmek için genişletildi. Toplanan bilgilerle, kullanıcı arayüzünün donmasına sebep olan problemler daha kolay belirli olabilir.

Örneğin, takım, Project Marble geliştirme sırasında elde ettikleri dataları kullanarak 3.5-beta1 sürümündeki XML kod düzenleme performansını optimize etti.

Geliştiriciler daha süratli çalışabilecek

Android NDK’nın gereksiz birkaç kısmı genel IDE suratını artırmak için kaldırıldı. Bu nedenle Android Studio’nun performansını artırmak için Android NDK eklentisini büsbütün devre dışı bırakan geliştiriciler, artık bununla uğraşmayacak.

Emülatör, sistemi daha az yoracak

Emülatör kullanım sırasında Google Play servisleri önemli derecede performansa muhtaçlık duyuyordu. Bu da bilgisayara yük binmesine sebep oluyordu. Bunun sebebinin ise emülatörün AC güç moduna ayarlanmış olduğu ortaya çıktı. Artık emülatör, batarya modunda çalışacak ve sisteme 3 kat oranında daha az yük bindirecek.

Katlanabilir telefon dayanağı geldi

Güncellenmiş yeni Android Studio emülatörü, artık katlanabilir aygıtlar için yazılım üretmeyi de destekliyor. Ayrıca yeni piyasaya sürülen Google Pixel 3a ve Google Pixel 3a XL için görünümler getiriyor.

Android Studio 3.5 Beta Chrome OS’ta da çalışacak

Google 2018 yılında Android Studio’nun Chrome OS‘ta da çalışacağını duyurmuştu. Artık Android Studio yeni güncelleme ile birlikte Chrome OS 72 ve daha üstü çalışan üst düzey x86 tabanlı Chromebook‘lardan başlayarak Chrome OS bilgisayarlar da çalışabilecek.

Başa dön tuşu