Uçtan ucu şifreleme yöntemi yasaklanabilir

ABD Lideri Donald Trump, uçtan uca şifreleme isimli güvenlik tedbirini yasaklama kararı ile gündeme geldi. Her söylediği gündem olan Trump, bu defa de uçtan uca şifreleme ile ilgili açıklamalar yaptı.

Uçtan uça şifreleme yasaklanabilir

Apple’ın hem iletilerinde hem de FaceTime aramalarında kullandığı uçtan uca şifreleme prosedürü tıpkı vakitte WhatsApp tarafından da kullanılıyor. Fakat bu yöndem Lider Trump’ın radarına takılmış durumda.

Bildiğiniz üzere uçtan uca şifrelenen bildiriler rastgele bir formda üçüncü bireyler tarafından okunamıyor. Güvenli şifreleme ile korunan ve okunamayan iletiler en çok hükümetleri zorluyor. Terör ve ulusal hatalıların mesajlaşmalarının okunamaması üzere bir durumun olması Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından gündeme getirildi.

Hiçbir halde mesajlaşmaların okunamıyor olmasının yerine, insanların bildirilerinin muteber şahıslar tarafından okunabilmesi için bir art kapı bırakılması fikri ortaya atıldı. Doğal burada açık bırakılan art kapının makûs niyetli şahıslar tarafından ele geçirilmesi durumu da kelam konusu.

Uçtan uca şifreleme sistemi ne kadar inançlı?

Bu güvenlik sistemi 2016 yılında WhatsApp ile karşımıza çıkmıştı. Hali hazırda WhatsApp mesajlaşmalarımız da bu sistemle korunuyor.  WhatsApp, şifreli olarak saklanan bildirilerdeki şifreyi  mecbur kalsa bile kaldıramıyor. Şifrelenmiş bu iletiler, WhatsApp tarafından saklansa dahi kullanıcılarda bulunan ikinci şifre olmadan katiyetle açılamıyor. Böylece art kapısı olmayan şifrelenmiş bildirilerimiz büsbütün emniyetli bir halde kalıyor.

Başa dön tuşu