5nm ve 7nm+ işlemci üretimi ne zaman başlayacak?

Başta Apple olmak üzere pek çok işlemci ve çipset geliştiren markanın üretimini yapan TSMC, 5nm işlemci üretimine başlıyor. Pekala 5nm işlemci üretimine ne vakit başlayacak?

İşlemci üretimindeki gelişmeler, son devirde işlemcilerin mimari gelişiminin önüne geçti dersek pek de yanılmış olmayız. 14nm, 10nm ve akabinde süratli bir biçimde 7 – 8nm üretim sürecinden, bizleri sonra 7nm+ ve 5nm teknolojisi ile üretilen işlemciler bekliyor.

TSMC, 5nm işlemci üretimine başlıyor!

TSMC, 5nm işlemcilerin risk üretiminine başlıyor. Risk üretiminden sonra seri üretim sürecinin ise 2020 yılının birinci yarısında başlaması planlanıyor. Yani önümüzdeki yılın 2. ve 3. çeyreğinde tanıtılacak yeni eserlerin 5nm işlemcilerle gelme ihtimali epey yüksek. En makus senaryoda 2020 yılının 2. yarısından sonra 5nm işlemcileri eserleri kullanmaya başlayacağız.

5nm ne üzere avantajlar sağlayacak?

İşlemciler ortasındaki mimari farklılıklardan bağımsız olarak, 5nm üretim teknolojisiyle geliştirilen bir işlemci, 7nm işlemcilere nazaran yüzde 45 daha ufak boyuta sahip olacak. Mimari gelişimlerden bağımsız olarak, termal ve tasarımsal gelişmeler ile bir arada 5nm işlemciler, 7nm işlemcilere nazaran ayrıyeten yüzde 15 düzeyinde daha yüksek bir performans sunacak.

7nm+ için markalar sıraya girdi!

5nm işlemciler 2020 yılının birinci yarısında üretime başlayacak. Kullanmaya da 2. çeyrek sonu üzere başlayacağız. Pekala bu mühlete kadar tanıtılacak işlemciler nasıl üretilecek?

Uzun bir müddettir 7nm üretimi yapan TSMC, 7nm+ ile bu nanometredeki tecrübesini daha verimli üretimle pekiştirecek ve 5nm öncesi başarılı orta üretim modeli olarak pek çok işlemcide kullanılacak.

7nm ile 7nm+ ortasındaki farklılıklar

7nm+ için başta Apple ve Qualcomm olmak üzere üreticiler sıraya girmiş durumda. 7nm’ye nazaran yüzde 6 – 12 ortası daha düşük güç tüketimi sunacak olan 7nm+ üretim süreci, ayrıyeten yüzde 20 daha yüksek transistör yoğunluğu sunacak. Yani emsal zar alanında, 7nm işlemcilere nazaran 7nm+ işlemciler daha fazla transistöre sahip olabilecek. Bu da güzel bir mimari dizaynla daha fazla performans manasına geliyor.

2019 yılının sonunda ve 2020 yılının başında Apple ve Qualcomm üzere üreticilerin işlemcileri 7nm+ üretim teknolojisiyle TSMC tarafından üretilmesi bekleniyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu