ABD Başkanı Trump Huawei ile ilgili açıklama yaptı

Ulusal Acil Durum ilan eden ABD, risk teşkil eden firmalardan ekipman alımını yasaklayan bir kararname çıkardı. Ortadan geçen kısa müddetin akabinde Trump Huawei ile ilgili bir açıklama yaptı.

ABD hükümetinin geçen hafta aldığı karar gündeme bomba üzere düştü. Ulusal Acil Durum ilan eden ABD, risk teşkil eden firmalardan ekipman alımını yasaklayan bir kararname çıkardı. Çinli telefon üreticilerini gaye alan bu kararnamenin çabucak akabinde Google, Huawei ile olan alakalarını askıya aldığını açıkladı.

Trump Huawei ile ticari bir mutabakata sıcak bakıyor mu?

Google’ın Huawei kararının akabinde Intel ve Qualcomm cephesinden de misal bir karar çıktı. Intel, Qualcomm ve Broadcom‘un da şirket ile münasebetlerini askıya aldığı açıklandı.

ABD ve Çin ortasındaki iplerin, Trump idaresinin Çin’e yapılan ithalatta uygulanan gümrük vergisini artırmaya başladığından beri gerilmeye devam ediyor.

Aradan geçen kısa mühletin ardından ABD Lideri Donald Trump mevzuyla ilgili bir açıklama yaptı. Huawei’nin genel durum ve askeri açıdan tehlikeli olduğunu söyleyen Trump, tekrar de Çin ile bir mutabakat yapılması durumunda Huawei’nin de işin içinde olabileceğini belirtti. Trump birebir vakitte yakın vakitte Çin ile bir ticari mutabakat ihtimalininde şimdilik optimist bir niyet olduğunun altını çizdi.

ABD’deki Huawei yasağı akıllı telefon ve teknoloji dünyasına birçok muhakkak ziyanlar verirken, başka yandan Çin ile yeni bir ticari mutabakat yapma konusunda baskı oluşturuyor.

Başa dön tuşu