ABD-Çin gerilimi iPhone ekran üretimini etkileyebilir

ABD ile Çin ortasındaki ticari bağlantıların en büyük akıllı telefon üreticisi olma yolunda ilerleyen Huawei tarafında tesiri olmuştu. Lakin Japonya ve Güney Kore ortasındaki tansiyon Apple iPhone ekran üretimi olumsuz etkilenebilir.

Apple, 2019 iPhone ekran üretimi için külfet çekebilir

Reuters’ın haberine göre , 4 Temmuz’da  Japonya, Güney Kore’ye flüorine polimit ihracatını kısıtlayacak. Dirençli ve yüksek saflıkta hidrojen flüorürüne (HF) yönelecek. Bu materyaller, akıllı telefon ekranları ve yongalarının üretiminde kullanılıyor. Direncin kıymeti ise bir yarı iletkenin substratı üzerindeki devre modellerini aktarmak için kullanılması. Transistörlerin bir çipin içine yerleştirileceğini belirtmek için çok ultraviyole litografi (EUV) kullanılarak yapılıyor. Yüksek saflıkta hidrojen florür (HF), silikonu aşındırmak ve rahat direnç sağlamak için kullanılıyor. Japon hükümetinden bu yeni kısıtlamalarla ilgili resmi bir duyurunun yarın en kısa vakitte yapılması bekleniyor.

4 Temmuz’dan sonra materyalleri Güney Kore’ye gönderen Japon ihracatçılarının, bu gereçleri ihraç etmek için müsaade müracaatında bulunmaları gerekecek. Japonya, yüzde 90 florinlenmiş polimit ürettiğinden, bunun LG ve Samsung üzere Güney Koreli üreticiler üzerinde bir tesiri olması beklenen görünüyor. Tıpkı vakitte bu iki şirketin iPhone için OLED panelleri ürettiğini düşünürsek, Apple 2019 iPhone modelleri için kâfi ekran tedariğinde sorun yaşayabilir. Son bilgilere nazaran iPhone 11 ve iPhone 11 Max’in OLED ekranlara sahip olması bekleniyor.

Kısa bir mühlet evvel, Apple iPhone XR ve OLED ekranlar için Liquid Retina LCD ekranları tedarik eden Japan Display‘e 100 milyon dolar yatırım yapmıştı. Bu yatırımdan sonra Apple’ın ekran stratejisi Eylül ayından evvel açıklığa kavuşması bekleniyor.

Başa dön tuşu