ABD Çin konusunda bir uyarı daha yaptı

ABD ile Çin ortasındaki tansiyon devam ediyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, Çin ile ilgili bir ihtarda bulundu. Bu defa bahis drone’lar. Daha evvel Çinli akıllı telefon markaları ile gayrete giren ABD Çin malı drone konusunda da bir ikazda bulundu.

ABD Çin tansiyonu sürüyor: Çin malı drone problemi

Bakanlık yaptığı açıklamada Çin imali drone modellerinin bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşılabileceği söyleniyor. İkazda ulusal güvenlik ve kritik vazifeleri olan örgütler de casusluk riskini karşı uyarılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde drone’ların kolluk kuvvetlerinden tıbbi teslimatlara kadar birçok alanda kullanıldığını da hatırlatalım.

Yapılan ikaz da muhakkak bir drone üreticisinin ismi yer lmıyor. Fakat, ABD ve Kanada’daki drone’ların yüzde 80’i Çin’in Shenzhen kentinde yer alan DJI’dan geliyor. Lakin Reuters tarafından açıklanan bilgiye nazaran DJI’ın sunduğu güvenlik ABD Hükümeti ve kıymetli ABD şirketleri tarafından doğrulanmış durumda. Şirket ayrıyeten müşterilerine bilgilerin nasıl toplandığı, saklandığı ve aktarıldığı konusunda tam ve eksiksiz bilgi verdiğini söylüyor.

Trump idaresindeki ABD Hükümeti geçen hafta risk teşkil eden telekomünikasyon ekipmanlarının satışını ve kullanılmasını yasaklayan bir kararname çıkardı. Çinli telefon üreticilerini amaç alan bu kararnameden kısa müddet sonra Google, Huawei ile ilgilerini askıya aldığını açıkladı. Tüm yaşananları aşağıdaki videomuzdan takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu