ABD Huawei yasağı için Ulusal Acil Durum ilan etti!

Amerika Birleşik Devletleri, Çinli telekom şirketlerine savaş açmış durumda. Amerikan Lideri Donald Trump imzaladığı yeni kararnameyle gündeme geldi. Risk teşkil eden firmalardan ekipman alınmasını engelleyen kararname Trump tarafından imzalandı.

ABD Huawei yasağı için kararname çıkardı

Amerika Lideri Trump son olarak ilan ettiği ‘Ulusal Acil Durum’ ile gündeme geldi. Ülkede ilan edilen acil durum sonrasında ulusal güvenliği tehlikeye sokan şirketlerin ekipmanlarının kullanılması yasaklanıyor.

150 gün içinde uygulamaya konulması beklenen kararname, bilhassa Huawei’nin tesirini ortadan kaldırmak için atılan adım olarak görülüyor. Bu atakla birlikte Huawei yasağı resmen imzalanmış oldu.

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı cephesinden de açıklama geldi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkenin bilgi ve irtibat teknolojilerini yabancılardan muhafazayı hedeflerdiklerini söyledi. Kararnamede dikkat çeken ayrıntı ise rastgele bir ülke ya da şirketin isminin geçmemesi. Lakin daha evvelce Huawei’yi bir tehdit olarak gören ABD’nin bu atağında Çinli teknoloji devinin hissesi büyük.

ABD, daha evvel müttefiklerini Huawei’nin 5G teknolojisini kullanmamaları konusunda uyarmıştı.

Başa dön tuşu