Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye’de Ne Kadar?

Türkiye’de açlık sınırı ve yoksulluk sınırı ne kadar? Her iki terim neye göre ve nasıl hesaplanır? Bu yazıda Türkiye’deki dikkat çekici verilerle açlık sınırı ve yoksulluk sınırı hakkında merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Açlık Sınırı Nedir?

Dört kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarına açlık sınırı denir. Açlık sınırı hesaplamasında minimum kalori ve minimum maliyet dikkate alınır. Yoksulluk ve açlık sınırı belirlenirken ortalama 4 kişilik ailenin standart bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli olan ihtiyaçlar belirlenir ve ardından hesaplama yapılır.

Açlık Sınırı Neye Göre Hesaplanır?

Açlık sınırı hesaplanırken biri 0 ila 6 yaş, biri 6 ila 15 yaş aralığındaki iki çocuğa sahip, toplamda dört kişilik bir ailenin temel gıda ihtiyaçları göz önüne alınır. Açlık sınırı hesaplaması yapılırken aşağıda yer alan besinler göz önünde bulundurulur.

  • Süt, peynir, yoğurt
  • Tavuk, et, balık
  • Meyve, sebze ve bakliyat
  • Un, ekmek, makarna ve pirinç

İkinci aşamada besin gruplarının aylık değerleri hesaplanır. Bu duruma göre ise bazı düşüşler ve artışlar hesaplanır. Bunun sonucunda yıllık ortalamalar hesap edilir. Yoksulluk sınırı dört kişilik bir ailenin tüm zorunlu ihtiyaçlarının TL cinsinden minimum olarak hesaplanması ile yapılır.

Açlık sınırına kıyasla yoksulluk sınırının belirlenmesi için ortaya konulmuş net bilgi bulunmuyor ancak tıpkı açlık sınırında olduğu gibi zorunlu ihtiyaçlar dikkate alınır. Peki, Türkiye’de açlık sınırı nedir?

Türkiye’de Açlık Sınırı Ne Kadar?

Türk-İş tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre 2023 yılının mayıs ayında 4 kişinin bir ailenin açlık sınırı 10 bin 362 TL seviyesinde. Bu miktar, araştırmanın sonuçlarına göre 2023 yılının nisan ayında 10.135,50 TL’ydi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 20 Haziran 2023 tarihinde üçüncü kez toplandı. Toplantıda alınan karar ile 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak yeni asgari ücret belli oldu.

Yoksulluk Sınırı Nedir?

Yeterli yaşam standardında yaşam sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari gelir miktarına yoksulluk sınırı denir. Zaman içerisinde enflasyonun artması da yoksulluk sınırını ciddi ölçüde etkiler. Peki, yoksulluk sınırı neye göre hespalanır? 

Yoksulluk Sınırı Neye Göre Hesaplanır?

Yoksulluk sınırı, genel olarak normal bir yetişkin kişinin kabul edilebilir seviyede hayatına devam edebilmesi için bir yıl zarfında tüketebileceği kaynakların değeri toplanayarak hesaplanır. Gıda, giyim, konut (kira, su, elektrik, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur.

Türkiye’de Yoksulluk Sınırı Ne Kadar?

Gerçekleştirilen bir araştırma ile beraber 2023 yılının mayıs ayında yoksulluk sınırının ne kadar olduğu da belli oldu. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 33.752,48 TL‘ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 13.439,41 TL olarak hesaplandı.

Yoksulluk sınırı Mayıs 2022 tarihinde 19.602,11 TL seviyesindeydi. Bu miktar, 2022 yılının aralık ayında 26.483,94 TL’ydi. 2023 yılının nisan ayında ise yoksulluk sınırı 33.014,66 TL olarak hesaplanmıştı.

Warren Buffett’ten Yatırım Tavsiyeleri
İNTERNET

Warren Buffett’ten Yatırım Tavsiyeleri

Warren Buffett’in yatırım tavsiyeleri neler? Yatırım yapmaya yeni başlayan kişiler için Buffett’in altın değerindeki tavsiyelerini sıraladık.

Başa dön tuşu