Raspberry Pi 4 tanıtıldı! 4K desteği geldi!

Kredi kartı büyüklüğünde küçük bilgisayar olan ve özelleştirilerek binlerce farklı emel için kullanılabilen Raspberry Pi bu yılda güncellendi. Geçen yıl Mart ayında tanıtılan Raspberry Pi 3 Model B+’nın akabinde bu defa Raspberry Pi 4 tanıtıldı.

Tasarımı Pi 3 Model B+ ile neredeyse tıpkı olan yeni küçük bilgisayar gücünü Cortex-A72 mimarisinden alıyor. 1.5 GHz suratında çalışan dört çekirdekli işlemcinin yer aldığı Pi 4 bu sayede H.265 donanım kod çözme yeteneğine sahip.

Raspberry Pi 4 özellikleri ile dikkat çekiyor!

Raspberry Pi modelleri yıllardır 512 MB yahut 1 GB RAM ile geliyordu. Bellek tarafında daha fazlasına gereksinim duyanları sevindirecek haber geldi. Raspberry Pi 4’ün 1 GB, 2 GB ve 4 GB RAM olmak üzere üç farklı bellek kapasitesi sunan versiyonu var. Buna ek olarak LPDDR2’den, LPDDR4 teknolojisine geçildi.

Bluetooth 5.0 dayanağının ve Ethernet portunun yer aldığı Raspberry 4’te ikişer adet USB 2.0 ve USB 3.0 portu bulunuyor. 4K / 60 FPS imaj çıkışı bulunan küçük bilgisayar televizyona yahut monitöre bağlanılarak bir medya aygıtı olarak kullanılabiliyor. Tıpkı anda iki tane 4K ekran destekleniyor.

Raspberry Pi 4 fiyatı

İşletim sistemi ve öbür kullanıcı bilgileri hafıza kartında tutulan, 40 iğneli GPIO teması bulunan Raspberry Pi 4 fiyatı 35 dolar olarak açıklandı. 2 GB RAM’e sahip olan model 45 dolar, 4 GB RAM’e sahip model ise 55 dolar.

Raspberry Pi birinci olarak çocuklara kodlamayı öğretmek için tasarlanmış kolay bir küçük bilgisayardı. Lakin, vakit içerisinde birçok farklı emel için kullanılmaya başlanmasıyla çok istikametli bir aygıt haline geldi.

Başa dön tuşu