Akıllı telefon kullanıcılarına özel yol!

Gündelik hayatımızın bir modülü haline gelen akıllı telefonlar, kullanıcıların elinden bir türlü düşemiyor. Bu durumda bilhassa yolda telefon kullanan yayalar için tehlikeli bir durum oluşturuyor. Bu kullanıcılar, yürürken başka yayalara ya da daha berbatı araçlara çarpabiliyorlar. Polonya’da halk tarafından gerçekleştirilen akıllı telefon kullanıcılarına özel yol projesi, bu durumların önüne geçmeyi planlıyor. İşte akıllı telefon yolu!

Akıllı telefon kullanıcılarına özel yol!

Ancak kelam konusu yolu alışılmışın tersine hükümet değil Varşova Belediyesi’nin vatandaşları yaptı. Her gün öğrencilerden kaynaklanan ağır yaya trafiğine maruz kalan Varşova Teknik Üniversitesi’nin bulunduğu Nowowiejska Sokağı’nda bilhassa öğrencilerin vazgeçilmezi olan akıllı telefonlarla yürümeleri için bisiklet yolunun yanına kendi istekleriyle akıllı telefon yolu yaptı.

İlk olarak Polonya’da gerçekleştirilen akıllı telefon yolunu ilerleyen vakitlerde başka ülkelerin de örnek alabileceği proje olarak görülüyor. Zira yolda çok fazla elinde akıllı telefon ile birlikte yürüyen insan mevcut. Bu durum kaldırımda olsa dahi insalar tarafından külfet olabiliyor. Akıllı telefon kullanıcılarına özel olarak yapılan bu yol, tüm bunları ortadan kaldırıyor.

Başa dön tuşu