Android, ekran kaydı için beklenen özelliğe kavuşuyor!

Akıllı telefonlarda ekran kartı birçok alanda hayli kullanışlı olabiliyor. Hem içerik üreticileri için hem de ferdi kullanım için faydalı olan ekran kaydı uygulamalarının bir özelliği ise Android‘de can sıkıcı olabiliyor. Android telefonlarda ekran kaydı uygulamaları kayıt tuşuna bastıktan sonra tüm ekranı kaydediyor ve kullanıcısına özel bir kayıt seçeneği sunmuyor. Lakin bu durum yakın vakitte değişebilir.

Google sonunda beklenen özelliği Android 13’e getiriyor

Google, en son Android 13 QPR2 Beta 2 sürümü ile ekran kaydı konusunda ise kıymetli bir adım atmaya hazırlanıyor. Buna nazaran artık ekran kaydı sırasında makul bir uygulama seçilerek yalnızca o uygulamanın sunduğu imgeler kaydedilebilecek.

Henüz test kademesinde olan özellik sayesinde telefona gelen bildirimler ve öbür uygulama ekranlarının kaydedilmesinin önüne geçilecek. Google böylelikle Android kullanıcılarının ekran kaydı tecrübesini artırmayı ve onlara büyük bir kolaylık sunamyı planlıyor.

Beta etabında üzerinde çalışmalar yapılan yeni ekran kaydı özelliği, en sık kullanılan uygulamaları ön plana alarak bir seçenek sunuyor. Çıkan ekranda “bir uygulamayı paylaşın yahut kaydedin” seçeneği çıkıyor. Tıpkı bir paylaşım sayfası üzere görünen bu sayfada kaydedilmesini istediğiniz uygulamayı seçerek ekran kaydına başalayabiliyorsunuz.

Google, yeni sunacağı bu özellike sayesinde Android telefon kullanıcılarının mahremiyetini kıymetli oranda artıracak. Birebir vakitte kayıt sırasında başka uygulamalardan gelen bildirimler ya da aramaların görünmeyecek olması daha kaliteli bir içerik oluşturulmasına da katkı sağlayacaktır.

Android 13, sunduğu özellikler ile kullanıcı tecrübesini bir üst düzeye çıkarmaya çalışıyor. Yeni özelleştirilebilir ekran kayıt özelliği de bunlardan bir tanesi olacak. Pekala siz yeni ekran kayıt özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu