Android Q adaptif uyku ile pil süresini artıracak!

Google, Android Q işletim sistemi ile birlikte daha güzel bir kullanıcı tecrübesi için onlarca yeni özelliği kullanıma sunacak. Uzun bir müddettir telefon üreticilerinin kullanıcılara sunduğu birtakım özellikler Android Q ile standart hale gelecek.

Bugüne kadar Samsung tarafından akıllı bekleme olarak tanımlanan ve Android Q’da Adaptive Sleep olarak kendine yer bulan özellik kapsamında ekrana bakıp bakmadığınız ön kamera ile daima denetim ediliyor.

Android Q adaptif uyku özelliği ile geliyor!

Ekrana bakıyorsanız, uzun müddet dokunmasanız bile ekran kapanmıyor. Bu sayede bilhassa uzun makaleler okurken ekranın kapanmasına mahzur olunuyor. Tabi, ekrana bakmadığınızda ise vakit aşımı devreye giriyor.

Bu sayede ekran kapatılarak aygıtın daha uzun bir pil ömrü sunması sağlanıyor. Google’ın Adaptif Uyku olarak tanımlamış olduğu bu özellik birinci olarak Google I/O 2019 sonrasında yayınlanan Android Q Beta 3’de görülmüştü.

Geçtiğimiz günlerde geliştiricilerin kullanımına sunulan Beta 4’te bu özellik animasyonlar ile desteklendi. Bu özelliği etkin etmek için Ayarlar menüsü altındaki Ekran kısmına girerek ilgili seçeneği işaretlemek kâfi.

Bu özelliğin yeni Android sürümü ile piyasadaki Android aygıtların büyük bir kısmına yayılması bekleniyor. Çünkü, en büyük ihtiyaç ön kamera olduğu için işlemci tarafında vs. rastgele bir kısıtlama olduğu düşünülmüyor.

Başa dön tuşu