Twitter konum verilerini yanlışlıkla paylaştı!

Twitter kullanıcıların pozisyon bilgilerini bir kusur sonucu üçüncü taraf reklam verenler ile paylaştı. Kelam konusu yanılgı sonrası özür iletisi yayınlayan Twitter pozisyon yanlışının süratle düzeltildiğini belirtti. Kelam konusu kusur artık kullanıcıları etkilemiyor.

Twitter pozisyon datalarını reklam verenler ile paylaştı

Söz konusu yanılgı, pozisyon müsaadeleri açık olup, Twitter uygulamasında birden fazla hesap kullanan kullanıcıları etkiledi. Birden fazla hesap kullanan kullanıcıların pozisyon bilgileri “yanlışlıkla” reklam verenlere satıldı. Açık arttırma sistemi ile satılan bilgiler onlarca reklam veren tarafından satın alındı.

Bu bilgileri satın alan reklam verenler, pozisyona nazaran özel reklamlar oluşturarak büyük bir fırsat elde ettiler. Hatanın geç de olsa farkına varan Twitter, sorunu bir gün içerisinde çözdü. Fakat satılan datalar, doğal olarak geri alınamadı.

NU.NL’nin ulaştığı bilgilere nazaran pozisyon bilgileri, 5 KM’ye kadar doğrulukla çalışıyor. Böylelikle sizin yakınınızda olan ve açıktan yararlanan reklam verenler, pozisyona nazaran reklamlar oluşturabiliyor.

Twitter mevzu ile ilgili bir açıklama iletisi yayınladı, özür diledi. Kusurun süratle düzeltildiğini belirten Twitter, kullanıcıların inançla pozisyon servisini açık tutabileceklerini belirtti. Böyle bir şeyin nasıl “yanlışlıkla” yapıldığı ise şimdi belirsizliğini koruyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu türlü bir kusur kazara yapılmış olabilir mi? Twitter pozisyon müsaadesini açık tutuyor musunuz? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu