Huawei, Google Play Store alternatifi için kolları sıvadı!

Google başta olmak üzere ABD’li teknoloji şirketlerinin hükümetin talebi doğrultusunda Huawei ile bağlarını askıya alması ve sonrasında bunu üç ay ertelemesi, Huawei’nin alternatiflere gereksinimi olduğunu gözler önüne serdi.

Şirket kendi işletim sistemi üzerinde çalışıyor olsa da, uygulama takviyesi olmadıktan sonra başarısızlıkla sonuçlandığına tekraren defa şahit olduk. Bloomberg’in haberine nazaran, aslında şirket Google Play için alternatif geliştirdi.

Huawei Google Play Store alternatifi üzerinde çalışıyor!

Google’a olan bağımlılığı yavaş yavaş azaltmak isteyen Huawei’nin 2018 yılının sonuna doğru çeşitli uygulama geliştiriciler ile görüşmeye başladığı belirtiliyor. Huawei’nin sunduğu mutabakat kapsamında Huawei’nin uygulama mağazası için Android uygulamaları oluşturacak.

Buna karşılılık olarak Huawei ise uygulamaların bilhassa Çin’de pazarlanmasına katkı sağlayacak. Hatta, Google Play Store üzerinde birtakım modifikasyonlar yapılarak Huawei’ye mahsus bir uygulama oluşturabileceği bile belirtildi.

Kendi uygulama mağazasının telefonlara konseyi gelmesi için Avrupa’daki birçok GSM operatörü ile görüşmelere başlayan Huawei’nin bu sayede 50 milyon fazla kullanıcıya uygulamalarda indirim kelamı verdiği belirtiliyor.

Tüm bu gayretlere karşın analistler, Google Play Store karşısında Huawei’nin kendine has bir platform üzerinden ilerlemeyeceğini belirtiyor. En büyük sorun son kullanıcıda oluşan olumsuz tesirin kırılmasının hayli güç olması.

Başa dön tuşu