App Store, Google Play Store’a devasa fark attı!

Son yıllarda akıllı telefon pazarında bir yavaşlama periyoduna girildiği herkes tarafından biliniyor. Lakin, bu global düşüşe karşın, başta uygulama marketi olmak üzere taşınabilir aygıt sanayisinin birtakım kısımları bundan etkilenmiyor.

Şu anda App Store ve Google Play Store en büyük iki uygulama marketi. Google Play Store’daki uygulama ve oyun sayısı çok daha yüksek olsa da, elde edilen gelire bakıldığında App Store yıllardır liderliğini elinde bulundurmayı başarıyor.

App Store geliri, Google Play Store’dan çok daha yüksek!

Bu yılda durum değişmeyecek üzere görünüyor. Çünkü, App Store, Google Play Store’u adeta ikiye katladı. Sensor Tower tarafından yayınlanan yeni rapora nazaran, App Store’daki en tanınan 100 uygulama bu yılın birinci çeyreğinde 83.8 milyon dolar gelir elde edilmesini sağladı.

İlk çeyrekte Google Play Store’daki 100 uygulama sayesinde elde edilen gelir ise 51 milyon dolar düzeyinde. Bu kapsamda App Store’da birebir üç aylık devirde yüzde 65 daha fazla gelir elde edildiği görülüyor. Geçen yıl bu oran yüzde 67’ydi.

Oyunlar kelam konusu olduğunda ise fark çok daha fazla. App Store’daki birinci 100 oyun sayesinde elde edilen gelir 23.3 milyon dolar düzeyinde oldu. Google Play Store’daki birinci 100 oyunun getirdiği 7 milyon dolar ile kıyasladığımızda ortadaki farkın yüzde 232 düzeyinde olduğunu görüyoruz.

Aynı vakitte Sensor Tower geçen yılın birebir devrine nazaran Android kullanıcılarının birinci çeyrekte oyun harcamalarını yüzde 14.3 artırdıklarını, Apple kullanıcılarının ise yüzde 9.4 azalttıklarını belirtiyor. Tabi, buna karşın App Store geliri genel toplamda çok daha yüksek düzeyde.

Başa dön tuşu