Apple, TikTok’ta viral olan uygulamayı kaldırdı!

Apple, son vakitlerde TikTok’ta viral olan bir uygulamayı daha App Store’dan kaldırdı. iPhone’un arayüzünü iPod’a dönüştüren Retro Pod isimli uygulama, App Store’dan erişime kapatıldı. TikTok’ta viral olan Retro Pod’un görüntüleri 5 milyondan fazla izlenme almıştı.

iPhone’u iPod’a dönüştüren uygulama App Store’dan kaldırıldı

iPhone arayüzünü iPod’a dönüştüren Retro Pod, Aralık ve Ocak ayında toplumsal medyada viral hale gelmişti. Fakat Retro Pod’un App Store’dan kaldırıldığı bildirildi. Şimdi uygulamanın erişime kapatılma sebebi muhakkak olmasa da, kestirim etmek güç değil. Apple, eserlerini kopyalayan uygulamalara karşı katı siyasetlere sahip.

Retro Pod’un epeyce başarılı olduğunu söylemek mümkün. Tahlil firması Sensor Tower’a nazaran uygulama, Ocak ayının birinci haftasında 275 bin olmak üzere iOS‘ta 500 bine yakın indirme sayısına ulaştı. 8 Ocak’a kadar kaldırılmadan evvel ABD’deki müzik uygulamaları ortasında 11 numaraya ulaştı.

iPod’u tekrar ön plana çıkaran uygulamalar vakit zaman App Store’da uzunluk gösterdi. Örneğin 2009 yılında iClassic piyasaya sürüldü. 2019’da farklı bir retropod uygulaması Android‘de sunuldu ve ayrıyeten iPod.js isimli web sitesi de iPod olarak erişime açıldı.

Teknoloji dünyası iPod’u hala tanınan bir aygıt olarak görse de, Apple için nostaljik bir aygıttan fazlası değil. Apple, katı siyasetleriyle iPod’un bir iOS uygulamasıyla geri gelemeyeceğini gösteriyor. Apple, bu türlü bir uygulamayı yayınlamaya karar vermedikçe, gerçek bir iPhone-iPod uygulamasının ayakta kalması beklenen değil.

Konuyla ilgili olarak ne Retro Pod’un geliştiricisinden ne de Apple’dan açıklama gelmediğini belirtmek gerekiyor.

Peki siz Apple ve TikTok’taki tanınan uygulama yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu