Android Q masaüstü modu ile ilgili detaylar açıklandı!

Android Q ile Google, Android işletim sistemini akıllı telefon, akıllı saat, tablet, televizyon form faktörlerinin ötesine geçirecek. Şirket, bir müddettir Android Q masaüstü modu üzerinde çalışıyor ve bugün, bahis ile ilgili ayrıntılar yayınlandı.

Android Q masaüstü modu tezli geliyor

Masaüstü modu ile akıllı telefonlara şahsî bilgisayar özelliklerini getirmek isteyen Google, husus ile ilgili yüzlerce uzman çalıştırıyor.

Samsung Dex ve Huawei Easy Projection’a rakip olacak bu özellik Chrome OS ile çalışacak. Böylelikle özellik, tam bir masaüstü tecrübesi sunacak.

Uygulama geliştiricilerin uygulamalarını çarçabuk özelliğe adapte edebilmesine kıymet veren Google, bununla ilgili bir kit hazırladı. Bunu kullanan uygulama geliştiriciler, uygulamalarını çarçabuk Chrome OS’e adapte edebilecekler. Böylelikle telefonunuzda kullandığınız uygulamayı, masaüstü moduna geçerek devam ettirebileceksiniz.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Android Framework WindowManager takımı Mühendisi Andrii Kulian: “Katlanabilir telefonların birden fazla ekranı olabilir, lakin bu telefonlar yeniden de masaüstü tecrübesi sunamıyorlar. Meğer biz, telefonunuzu monitörünüze bağladınız anda bilgisayara dönüşecek bir sistem geliştiriyoruz.” dedi.

Yayınlanan son bilgilere nazaran kelam konusu özellik ile ChromeOS işletim sisteminin tüm özellikleri faal durumda olacak. Canlı duvar kağıtları, masaüstü tarayıcı tecrübesi, evrak paylaşım ve kayıt seçenekleri üzere ayrıntılar sunacak özellik, HDMI kablosu ile telefonunuzu monitörünüze bağlamanızla etkin hale gelecek.

Sistem, ekstra bir aygıta muhtaçlık duymayacak olması sebebiyle DeX’ten farklı bir pozisyonda yer alacak. Samsung’un geliştirmiş olduğu DeX, ekstra bir aygıta muhtaçlık duyuyor, bu aygıtta yüksek bedeller ile satılıyordu.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu özellik işinize fayda mı? Android Q masaüstü modu kullanacak mısınız? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu