Android’den alınan iOS 13 özellikleri! (Video)

iOS 13 pek çok yenilikle birlikte tanıtıldı ve Beta 2 sürümüyle bir arada günümüzde geliştirici hesaplar tarafından da kullanılabiliyor. Pekala Android‘den alınan iOS 13 özellikleri hangileri?

Android’den alınan iOS 13 özellikleri! 

iOS 13 ve iPad OS’e yeni gelen lakin daha evvel Android’de yer alan özellikler hangileri? Ortadaki farklılıklar neler? Yanıtı hazırladığımız görüntüde. Dilerseniz artık sizi videomuzla baş başa bırakalım. Yazının devamında ise, Android’den alınan iOS 13 özelliklerini unsur madde okuyabilirsiniz. İyi seyirler…

Apple’ın kullanıma sunduğu karanlık mod takviyesi, sistem genelinde kapsamlı bir takviye sunuyor. Lakin bunun birinci adımlarını Android Pie işletim sisteminde gördüğümüzü söyleyebiliriz. Android Pie’de muhakkak yerlerde kullanılmaya başlanan karanlık mod, Android Q ile birlikte daha geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahip olacak.

iPad’ler için özel olarak geliştirilen ‘iPadOS‘ WWDC 2019 etkinliğinde duyuruldu. Yeni güncelleme ile birlikte iPad’ler tıpkı ekranda çoklu görev desteğine sahip olacaklar. Bu özelliğin Android telefon ve tabletlerde hem marka hem de işletim sistemi bazlı olarak uzun süredir kullanıldığını hepimiz biliyoruz.

iPad’e fare takviyesinin gelmesi. Uzun vakittir Android tablet, telefon ve TV modellerinde kullanılabilen fare takviyesi, şimdilik yalnızca iPad’de kullanılabiliyor.

iOS 13 güncellemesi ile birlikte kullanıcılar klavye üzerinde kaydırarak yazı yazabilme imkanına sahip olacaklar. Elleriniz dolu olduğunda basit hareketlerle yazı yazabilmek epey ergonomik bir tecrübe sunuyor. Fakat bu özelliğin de uzun süredir Google Gboard klavye üzerinde etkin olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bir ölçü şaşırtan olsa da Apple, yeni iOS sürümüyle birlikte kullanıcılara dışarıdan veri transferi şansı yaratacak. Kullanıcılar SD kartlardan ve USB belleklerden ‘dosyalar‘ uygulamasına veri transferi yapabilecek. Bu özellik temelde Android’i seçmek için öne sürülen en kıymetli nedenlerden birisiydi

Duyurulan yeniliklerden birisi de ‘Apple ile giriş yap‘ seçeneği. Google ile kimlik doğrulama seçeneği de daha evvelce bulunuyordu. Bunu işletim sisteminden bağımsız olarak kıymetlendirmemiz mümkün olsa da, daha evvelden bulunan bir özelliğin kullanıldığı söylenebilir. Bununla birlikte şirket gizlilik anlamında özelliği bir adım ileri taşımayı başarmış üzere gözüküyor.

Başa dön tuşu