Apple bu sefer de iPad davasıyla karşı karşıya

Geçtiğimiz yıllarda, bir iPad’in yanması nedeniyle bir kişi hayatını kaybetmişti. Sigorta şirketi ve hayatını kaybeden kişinin apartman yönetimi, iPad’in yanmasının sebebinin şirket olduğunu göstererek Apple’a dava açtı.

iPad yangını teziyle Apple’a dava!

Şubat 2017‘de ABD’de çıkan bir yangın sonucu Bradley Ireland isimli bir kişi hayatını kaybetmişti. Lakin, denetimlerin akabinde yangının sebebi net bir formda belirlenemedi.

Bu süreçte hayatını kaybeden kişinin eşi Julia Ireland, birkaç sefer yangının sebebinin iPad olduğunu sav etti. Akabinde da Apple’a dava açtığını bildirdi. Julia Ireland’ın savlarına nazaran iPad’in bataryasındaki bir problemden kaynaklı aygıt patlayarak alev almıştı ve bu alev mutfaktan etrafa yayılarak eşinin ölmesine sebep oldu.

Şimdi ise Bradley Ireland’ın sigorta şirketi ve apartman idaresi misal argümanlarla Apple‘a dava açtı. Apple avukatları da “iPad’in tasarımınde yahut üretiminde rastgele bir sorun yoktur. Batarya ile ilgili güvenlik ihtarları da eser paketi içerisinde yer alıyordu.” diyerek savundu.

Sigorta şirketi ise Apple’ın yangından kaynaklanan tüm ziyanları ödemesini istemekte ısrarcı. Zira “Apple lityum pillerin tehlikeli özelliklerini biliyor ve bilerek kullanıyor.” dedi. Ayrıyeten sigorta poliçesi kapsamında tazminat, faiz, avukatlık ücretleri ve dava masraflarının da karşılanmasını istedi.

Dava şimdi sonuçlanmadı lakin Apple’ın aleyhine bir sonuç çıkması da pek olası gözükmüyor. Apartman idaresinin dava etmesi de biraz çıkarcı mahkeme heyeti tarafından çıkarcı bir yaklaşım olarak karşılanarak dava ileri bir tarihe ertelendi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu