Apple ekosistemi kurmanın maliyeti ne kadar?

Apple, piyasaya sürdüğü teknolojik eserler ve bunların ortasında kurduğu entegrasyon sistemi sayesinde kolaylıkla bir ekosistem yaratmaya imkan sunuyor. Bu durumda kullanıcının işi kolaylaştığı için müşteri tecrübesi de epey artıyor. Pekala Apple ekosistemi yaratmak ne kadara mal olur?

Apple ekosistemi nedir?

Teknoloji firmaları ortasında ekosistem oluşturmak için uygun olan tek üretici elbette Apple değil. Fakat şirketin sunduğu müşteri tecrübesi ve eserlerin stabil çalışması, kullanıcılar ortasında epeyce yaygın olan tercih sebeplerinden birkaçı.

Apple, TV’den akıllı telefona, tabletten kulaklığa kadar birçok kategoriden teknolojik esere konut sahipliği yapıyor. Kullanıcılar için sunulan birçok yazılım sayesinde de bu aygıtlar ortasında bir entegrasyon oluşuyor. Bu durumda ise “ekosistem” dediğimiz kavram ortaya çıkıyor.

Apple ekosistemi oluşturmak için en temelde, birbirleri ile temas kurup entegre olabilen iki aygıta sahip olmalısınız. Dilerseniz bunun için bir akıllı telefon ve laptop tercih edebilirsiniz. Elbette daha fazla aygıt da olabilir.

Apple ekosistemin avantajları

Apple eserlerini ekosistem yapan asıl olay, aygıtların birbirileri ile temas kurabileceği yazılımlardır. Örneğin bu uygulamalardan birisi olan Safari web tarayıcısı. Burada açtığınız sayfalara tüm aygıtlardan erişebiliyorsunuz.

Apple ekosistemi için değerli uygulamalar

  • iCloud: Fotoğraf, belge, notları ve şifrelerinizi inançla saklamak için kullanılan bulut depolama hizmetidir. Ayrıyeten iPhone ve Apple Watch yedeği de saklanabilir.
  • AirDrop: Fotoğraf, evrak, evrak, görüntü ve daha fazlasını göndermek için kullanılan servistir. Mac, iPhone, iPad ve iPod touch aygıtları ortasında kullanılabilir.
  • Family Sharing (Aile içi paylaşım): Ailenizden en fazla 5 şahsa iCloud, Apple Music, Apple Arcade, Apple TV+ Apple Fitness+ üzere tanınan servislerin erişimini verebilirsiniz.
  • App Store: Hesabınızdan yaptığınız alım satımlara tüm aygıtlardan ulaşabilirsiniz.
  • Safari: Açtığınız sayfayı öbür aygıtlardan görüntüleyin.
  • Arama, SMS ve bildirim: iCloud hesabınızın açık olduğu tüm aygıtlardan, telefonunuza gelen arama ve SMS’i yanıtlayabilir, ayrıyeten bildirimleri de görebilirsiniz. İnternet ilişkisi olması gerekiyor.
  • Cihazımı bul: Rastgele bir Apple aygıtı nereye koyduğunuzu unuttuysanız, bu uygulama ile tam pozisyonunu görebilirsiniz.
  • Sağlık: Apple Watch’daki sıhhat bilgileri ve spor rutinlerinizi tüm aygıtlardan görüntüleyebilirsiniz.
  • Apple Sidecar: Mac, MacBook yahut iPad’inizi ikincil ekran olarak kullanabilirsiniz.
  • Batarya denetimi: Bluetooth ile bağlı aygıtların şarjını denetim edebilirsiniz.

Apple ekosistemi oluşturmaya geçmeden evvel, birinci olarak önceliklerinizi belirlemelisiniz. Örneğin devamlı spor yapıyorsanız, telefonu yanınıza almadan aramaları ve bildirileri denetim etmek için Apple Watch kullanabilirsiniz. Ayrıyeten müzik dinlemeyi seviyorsanız da bir AirPods kulaklık düşünebilirsiniz.

Uygun fiyatlı Apple ekosistemi

En kolay seviyede ve uygun fiyatlı bir ekosistem oluşturmak için bir akıllı telefona ve tablete sahip olabilirsiniz. Bunun için 16 bin 999 TL olan 64 GB’lık iPhone SE ve 8 bin 499 TL‘lik 9. jenerasyon iPad’i tercih edebilirsiniz. Bu iki eser, toplamda 25 bin 498 bin TL tutuyor.

Ekosistemi güçlendirmek ve daha yüksek bir tecrübe için saat ve kulaklık da ekleyebilirsiniz. Bunun içinse 5 bin 999 TL olan Apple Watch SE ve 2 bin 999 TL‘lik 2. jenerasyon AirPods alabilirsiniz. Sepet meblağımız 34 bin 497 TL‘ye yükseldi.

İyi bir Apple ekosistemi

İyi bir Apple ekosistemi için üst düzey bir bilgisayar, akıllı telefon, tablet, saat ve kulaklığa gereksinimimiz var. Bunun için M2 Pro işlemcili, 16 GB RAM ve 1 TB SSD depolaması olan 67 bin 499 TL‘lik 16 inç MacBook Pro, 32 bin 999 TL olan iPhone 14, 11 bin 299 TL‘lik 10.9 inç 10. kuşak iPad, 9 bin 299 TL‘lik 8. kuşak Apple Watch, 5 bin 399 TL‘lik 2. jenerasyon AirPods Pro’ya sahip olabilirsiniz. Bu ekosistem için toplamda 126 bin 495 TL harcamanız gerekiyor.

Dilerseniz meskeninizde kullanabilmek için masaüstü bilgisayar olarak iMac, dışarıda kullanabilmek içinse MacBook Pro alabilirsiniz. Hatta iPhone 14, iPad, Apple Watch ve AirPods’un da en üst seviyelerini tercih edebilirsiniz. Lakin harcamanız gereken fiyatın da katlanacağını belirtelim.

Milyonluk Apple ekosistemi

Milyonluk Apple ekosisteminde kapılar sonuna kadar açık. Birinci olarak mesken için M1 çipe sahip 24 inç bir iMac alalım. Buna 16 GB RAM, depolama için 1 TB SSD ve Magic Mouse ile Magic Trackpad ek edelim. Tüm özelleştirmeler ile birlikte 65 bin 88 TL tutuyor.

Dışarıda kullanabilmek içinse M2 Max çipinden güç alan, 64 GB RAM‘e ve 2 TB SSD depolamaya sahip olan 16 inçlik MacBook Pro‘yu sepete ekliyoruz. Bu, bize 107 bin 499 TL‘ye mal oluyor.

Şimdi ise sırada iş yerimizde kullanacağımız masaüstü bilgisayar olan Mac Pro var. Raf tipi kasayı seçiyoruz. Bu sisteme 2.5 GHz 28 çekirdekli Intel Xeon W işlemci ve ekran kartı olarak 2 adet GDDR6 64 GB’lık Radeon Pro W6800X ekliyoruz. Yanına da 1.5 TB DDR 4 RAM ve depolama için 8 TB SSD seçiyoruz. Ek olarak bir de 3.699 TL‘ye Magic Mouse + Magic Trackpad ek ediyoruz.

Mac Pro kasa 1 milyon 246 bin 198 TL tutuyor. Elbette bunun için bir de monitör gerekiyor. Bu noktada 125 bin 139 TL‘ye Nano-texture cam kullanan Pro Display XDR ve stand için 23 bin 849 TL olan Pro Stand‘ı sepete ekliyoruz.

Akıllı telefon olarak 6.7 inç ekranlı iPhone 14 Pro Max alıyoruz. Buna 1 TB depolama alanı ek ederek toplamda 59 bin 199 TL ödüyoruz. 1 bin 299 TL olan MagSafe özellikli deri kılıfı da unutmuyoruz.

Tablet içinse yeniden 1 TB depolama kapasiteli 12.9 inçlik iPad Pro‘yu alıyoruz. Ayrıyeten buna 2 bin 649 TL olan 2. kuşak Apple Pencil ve 7 bin 599 TL‘lik Magic Keyboard da ekleyelim. Ek olarak, yakınımızda Wi-Fi kontağı olmadığında taşınabilir bilgiye bağlanabilmek için WiFi + Cellular ek ediyoruz. iPad Pro, bize 59 bin 997 TL‘ye mal oldu.

Akıllı saat olarak 27 bin 999 bin TL olan titanyum kasalı Apple Watch Ultra alıyoruz. Çabucak yanına kulaklık olarak, kulak üstü olan 14 bin 499 TL‘lik AirPods Max seçiyoruz. Televizyon içinse, Wi-Fi ve Ethernet dayanaklı 3 bin 999 TL‘lik Apple TV 4K‘yı sepete ekliyoruz.

Bu ekosistem, bizlere toplamda 1 milyon 774 bin 415 TL‘ye mal oldu. Bu noktada yüzde 5-10’luk bir indirim bile fark yaratacaktır edecektir. Bir Apple ekosistemi yaratmayı düşünüyorsanız, muhtaçlık ve önceliklerinize nazaran tercihler yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için uygun fiyatlı seçeneğe göz atabilirsiniz.

Peki sizler Apple ekosistemi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu