Apple hisseleri üçüncü çeyrekte artabilir

Apple hisseleri ismine yapılan tahliller, üçüncü çeyrek için hazırlanan göstergeler aracılığı ile yeterli sinyaller veriyor. Ünlü araştırma şirketi Evercore ISI, yaptığı son açıklamada, iPhone’un gelecek devirde kaideleri daha zorlaşmış ve olgunlaşmış bir telefon piyasası ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

İlgili şirket, bu zorluğun yarattığı rekabetten ötürü, Apple’ın kendi hizmet gelirlerinde kıymetli bir artış göreceğini söylüyor. İddialar hakikat çıkacak mı?

Apple payları uygulama mağazasının gelirleri ile değerlendi

Çin’in akıllı telefon pazarına yönelik atakları ve Apple Store’un Google Play üzerindeki avantajları, iPhone takımının kazandığı gelir ölçüsünü daha üst bir düzeye yükseltti. Dalgalı bir grafiğe sahip olan Apple payları, kısa periyodik bir düşüş daha yaşayacak olsa bile analistlere nazaran günün sonunda yararlı olan taraf olacak. Payların pahalanması, Apple’ın motivasyonunu artırdı.

Amerikalı üretici, akıllı telefon satışlarında yavaşlama belirtileri gösterdiğinden dolayı iCloud, App Store ve öteki platformlarda yapılan satışlarını içeren “Hizmetler” ünitesine daha fazla odaklanıyor. Hizmetler kısmı, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 16’lık bir artış göstererek Apple’ın 58.02 milyar dolarlık gelirinin yüzde yirmisini oluşturdu. App Store, geçtiğimiz yıl 37,1 milyar dolar gelir elde eden Apple’ın Hizmetler segmentinin değerli bir modülü.

Evercore analisti Amit Daryanani, firmaya ilişkin olan çevrimiçi mağazanın üçüncü çeyrekte yüzde 18’lik bir büyüme göstererek yaklaşık 9 milyar dolarlık bir çıkar sağlayacağına inanıyor. Bu bağlamda Apple, 30 Temmuz 2019 tarihinde bir rapor açıklayacak. Bu raporun olumlu olması bekleniyor.

Apple ne kadar kazanıyor?

Apple hakkında yapılan kestirimlerde ortalama bir doğruluk oranına (3 yıldız) sahip olan Daryanani, Çin merkezli piyasalardaki büyük bir ivmelenmenin tesiriyle, hizmet gelirlerinin sağladığı olumlu tesirlerin, daha sağlıklı bir biçimde, ileride görüleceğini savunuyor. Pekala, bu öngörü haklı çıkacak mı? iPhone markası bu bahiste Daryanani’yi haklı çıkaracak mı?

Apple, Mart ayının son çeyreğine bakıldığında toplam gelirinin neredeyse yüzde on sekizini Çin pazarından elde etti. Tim Cook’un grubu, ayrıyeten, toplam gelirinin yüzde ellisinden fazlasını hâlâ iPhone satışlarından sağlıyor. Kimi analistler ise bu durumun devam etmeyeceğini tabir ediyor. Bu olumsuzluğun altında yatan neden, 5G piyasasının gelişmesi olarak görülüyor.

Bunun dışında, Çin’in yeni amiral gemileri de kıymetli bir tehdit olarak görülüyor. Huawei ile Apple kıyasıya rekabet etmeye devam edecek. Bu rekabet, 2020 yılına damga vuracak üzere gözüküyor. Sizce, hangi taraf daha avantajlı? Hangi analistler haklı çıkacak?

Başa dön tuşu