Apple iTunes verileri davası ile karşı karşıya

Teknoloji şirketleri vakit zaman zımnilik ihlalleriyle gündeme geliyor. Son olarak Apple iTunes bilgilerini sattığı argümanıyla dava edildi. Dava Rhode Adası ve Michigan’daki üç iTunes müşterisi tarafından açıldı. Apple dava ile ilgili şimdi açıklama yapmadı.

Apple iTunes bilgileri ile ilgili davayla karşı karşıya 

Mahkemeye başvuran iTunes kullanıcıları Apple’ın, bilgilerini kendi istekleri olmadan sattığını tez etti. Müşteriler yüz binlerce vatandaşın temsil etmek istediklerini söyledi.

İddialara nazaran Apple iTunes datalarını müsaadesiz bir halde üçüncü şahıslara satıyor. Kelam konusu şahsî bilgileri ifşası maddelere nazaran alışılmamış olmasının yanında, bireyleri gaye gösterdiği için tehlikeli olarak da bedellendiriliyor. Örneğin, rastgele bir kişi ya da işletme iTunes Store taşınabilir uygulaması aracılığıyla 80 bin dolar üstü geliri olan Apple iTunes kullanıcılarının bilgilerini satın alabilir. Davacılara nazaran bu türlü bir liste yaklaşık 136 dolar karşılığında satın alınabiliyor.

Eyaletlerin kendi kapalılık maddelerine nazaran bilgileri ortaya çıkan her Rhode Adası müşterisi için 250 dolar, her Michigan müşterisi için ise 5.000 dolar ödeme bekleniyor.

Apple dava konusunda şimdilik sessizliğini koruyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu