Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü ‘xrOS’ ile Çalışacak

Apple’ın yıllardır üzerinde çalıştığı karma gerçeklik gözlüğü ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Gözlükte yer alacak işletim sisteminin isminin değiştiği ortaya çıktı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bir süredir karma gerçeklik gözlüğü ile gündemde. Şirket, şu ana dek resmi bir açıklama yapmış olmasa da uzun zamandır, sanal ve karma gerçeklik için kullanılacak bir ekipman üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Gelen son haberler, artık büyük duyuruya yaklaşmış olabileceğimizi düşündürüyor.

Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın bu ekipmanla ilgili geldiği son durumu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Apple, gözlüğü çalıştıracak işletim sisteminin ismini “xrOS” olarak belirledi. Gurman’a göre Apple, projeyi gizleyebilmek için böyle bir değişiklik gerçekleştirdi. Ancak görünen o ki başarısız oldu.

‘xr’ ifadesi ‘genişletilmiş gerçeklik’ anlamına geliyor

apple karma gerçeklik gözlüğü

Apple’ın üzerinde çalıştığı yeni ürün hem sanal hem de artırılmış gerçeklik odaklı uygulamalar için kullanılacak. Bizler bu durumu, bugüne kadar “karma gerçeklik” olarak nitelendiriliyorduk. Ancak Apple, bu tabire yeni bir karşılık bulmuş gibi görünüyor. Zira Mark Gurman’a göre Apple, xrOS’taki xr ifadesinde “genişletilmiş gerçeklik” şeklinde yeni bir tanımlama yapıyor.

Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığının İsmi Ortaya Çıktı (1 Değil 3 Farklı Model Var)

İşletim sistemi, daha öncelerde “realityOS” olarak anılıyordu

Apple’ın genişletilmiş gerçeklik gözlüğü, geçtiğimiz dönemlerde farklı bir işletim sistemiyle anılıyordu. İddialara göre bu işletim sistemi, “realityOS” olarak isimlendirilecekti. Bu konuda farklı bir sürpriz yaşanır mı bilmiyoruz ancak gözlüğün ufukta göründüğünü belirtelim. Sektördeki genel kanı, Apple’ın yepyeni ürününün 2023’ün ilk dönemlerinde tanıtılacağı yönünde. Fiyatı mı? Söylenenlere göre bu gözlük, Apple’ın en pahalı ürünleri arasında yer alacak.

Apple Karma Gerçeklik Gözlüğünün Fiyatı Hakkında “Hayırdır, Araba mı Alıyoruz?” Dedirten İddia

Kaynak :
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-12-01/apple-mixed-reality-headset-rivaling-meta-set-to-run-xros-operating-system?leadSource=uverify%20wall

Başa dön tuşu