Apple Trump ile ek vergi konusunda anlaşamıyor

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca gündem olan, Trump idaresinden Çin’den ithal edilen aygıtları %25’e kadar ek vergi ekleyecek bir yasa önerisi ile sıkıntı günler geçirebilir. Bunun üzerine sessiz kalmayan Apple Trump ile bu tavrını eleştirip ihtarda bulundu.

Apple Trump ek vergilendirme yasası konusunda anlaşamıyor

Trump’ın kararından sonra Apple aygıtlarının ve aksesuarlarının büyük çoğunluğunun Çin’de üretilmesi herkes tarafından bilinir bir durum. Lakin yatırımcılar ortasında, teklif edilen vergilendirmenin ve tüketicilerin Apple’ın eserlerinin fiyatını yükselteceği ya da ek masraflar eklemeye zorlayacağı konusunda bir tasa oluştu.

Ek vergi kararının akabinde Apple bu hafta başlarında ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer‘a, önerilen vergilendirme tasarısının Apple’ın ABD iktisadına katkısını olumsuz tarafta etkileyeceğini açıklayan bir mektup gönderdi. Mektupta Apple; “ABD vergilendirmelerinin tıpkı vakitte Apple’ın global rekabet edebilirliğini de olumsuz etkileyecek. Global pazarlarda rekabet ettiğimiz Çinli üreticiler ABD pazarında değerli bir varlığa sahip değil ve bu nedenle ABD vergilendirmesinden etkilenmeyecek. Bu karar direkt Apple’ı sıkıntı durumda bırakacaktır.” açıklaması yaptı.

Eğer Donald Trump bu maddedeki tavrında kararlı olursa, iPhone’un fiyatını yaklaşık %14 artıracağını sav eden bir araştırma notu yayınlandı. Örnek vermek gerekirse bir iPhone XR, 749 dolardan 853 dolara kadar çıkabilecek.

Başa dön tuşu