Huawei işletim sistemi alternatiflerine göz atıyor!

Amerika ile yaşanan problemlerin akabinde Google ile bulunan iş planları askıya alınan Huawei, bu durumun akabinde uzun müddettir geliştirmekte olduğu işletim sistemini hızlandırma kararı almıştı. Ortaya çıkan yeni söylentilere nazaran Huawei işletim sistemi tarafında diğer alternatiflere de göz atıyor!

Huawei işletim sistemi tarafında öbür alternatiflere bakıyor!

Huawei’nin geliştirdiği işletim sistemi birinci kez HongMeng OS ismiyle gündeme gelmişti. Daha sonradan ARK OS üzere isimlerle tekrardan gündeme gelen yazılım, yaklaşık olarak yedi yıl üzere uzun bir müddettir geliştirilme evresinde bulunuyor. Lakin ortaya çıkan yeni söylentilere nazaran şirket, sıfırdan bir işletim sistemi geliştirmek yerine mevcut bir işletim sistemi ile çalışıp çalışamayacağına araştırıyor.

Böylesi bir durumda üzerinde düşünülebilecek pek fazla seçenek bulunmuyor. Ortaya çıkan söylentiler de Huawei’nin Android‘e alternatif olarak Aurora işletim sistemini keşfettiğini işaret ediyor. Kaynakların güvenilirliği, Huawei’nin bu istikamette bir eğilimi olabileceğini gösteriyor. Rus imali olan işletim sistemi, mümkün ambargo durumlarına karşı rastgele bir tehlike ile de karşı karşıya kalmayacaktır.

Söz konusu işletim sistemi tanınan bir kullanım oranına sahip olmasa bile, gizlilik ve güvenlik noktasında kullanıcıları epey şad ediyor. Rusya’da kıymetli bir haber kaynağı olan The Bell’e nazaran Huawei esasen birkaç aygıtında faal olarak Aurora OS’u test ediyor.

Başa dön tuşu