Apple Vision Pro Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

WWDC 2023 etkinliği sırasında karma gerçeçklik başlığı Apple Vision Pro tanıtıldı. Bununla beraber Apple Vision Pro özellikleri belli oldu. Peki, teknoloji devi tarafından üretilen cihaz neler sunuyor? Bu yazıda söz konusu cihaza dair merak edilen soruları yanıtlayacağız. 

Apple Vision Pro Özellikleri

 • Ses kontrolünü destekliyor.
 • El, parmak ve göz takibi desteğine sahip.
 • Bağımsız bir cihaz olarak çalışıyor.
 • Cihaz için bir kontrolcü bulunmuyor.
 • EyeSight teknolojisini destekliyor.
 • Uygulamaların nerede konumlanacağı ayarlanabiliyor.
 • Bir alana birden fazla uygulama yerleştirilebiliyor.
 • Farklı modlar arasında geçiş yapılabiliyor.
 • FaceTime deneyimini bambaşka boyuta taşıyor.
 • İris tarama sistemi Optic ID desteğine sahip.
 • Gücünü M2 ve R1 işlemcilerinden alıyor.
 • 7,5 mikron genişliğinde pikseller içeren microOLED panel bulunuyor.
 • Uzamsal ses sistemine sahip.

Uzun bir süredir ortaya atılan iddiaların ardından Apple Vision Pro tanıtıldı. Vision Pro, Meta Quest 2’ye benzer şekilde bağımsız bir cihaz olarak çalışıyor. Tek fark ise Apple’ın konsepti birkaç adım daha ileriye taşımasıdır.

Gelişmiş özellikleriyle dikkatleri üzerinde toplamayı başaran cihazda EyeSight isimli bir teknoloji bulunuyor. Tamamen izole olunmasını önleyecek bu teknoloji, aynı odada bulunan diğer kişilerle iletişim kurulabilmesi için cihazın çıkarılmasına gerek bırakmayacak. Müsait olunmadığı zamanlarda ekranda kullanıcının gözleri görünmeyecek.

Cihazın üzerinde tıpkı Apple Watch Digital Crown gibi bir buton bulunuyor. Bu buton aracılığıyla farklı modlar arasında kademeli olarak geçiş yapılabiliyor. Uygulamaların nerede yer alacağı ayarlanabiliyor ve bir alana birden fazla uygulama yerleştirilebiliyor. Uygulamaları evinizin odasından görebileceksiniz.

Cihaz bağımsız olarak çalışsa da Mac, iPhone ve iPad ile senkronizasyon için Apple ekosisteminden ve iCloud’dan yararlanıyor. El, parmak ve göz takibi desteğine sahip olan cihazda ses kontrolü de mevcut. Bu, Vision Pro’yu Siri için kullanışlı hâle getiriyor.

Standart Apple uygulamalarının yanı sıra gelişmiş FaceTime da yer alıyor. FaceTime, Vision Pro ile beraber bambaşka bir boyuta taşınıyor. Cihaz ayrıca film ve dizi izleme deneyimini de önemli ölçüde iyileştiriyor. Örneğin evinizin bir köşesinde dev sanal ekranda bir şeyler izleyebileceksiniz.

VisionOS isimli yeni bir işletim sistemiyle beraber gelen cihaz oyun oynamak için kontrolcü desteğine sahip. İlk günden itibaren oynanabilir 100’den fazla Apple Arcade oyunu bulunacak. Cihazda kullanıcı güvenliği için Optic ID isimli bir iris tarama sistemi bulunuyor.

Apple Vision Pro Fiyatı

Teknoloji devi tarafından geliştirilen Apple Vision Pro 3 bin 499 dolar başlangıç fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek. Cihazın Türkiye’de ne kadar fiyata sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.

Apple Vision Pro Çıkış Tarihi 

Apple Vision Pro 2024 yılının başlarında satışa sunulacak.

Apple iPhone 15 Özellikleri, Fiyatları ve Çıkış Tarihi
MOBİL

Apple iPhone 15 Özellikleri, Fiyatları ve Çıkış Tarihi

iPhone 14 tanıtımının ardından gözler iPhone 15 serisine çevrildi. Ortaya çıkan bilgilere göre iPhone 15 özellikleri arasında en dikkat çeken nokta yeni batarya ve kamera teknolojisi olacak.

Başa dön tuşu