Apple Watch, Hamile Bir Kadının Hayatını Kurtardı

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Costa Mesa bölgesinde yaşayan 39 yaşındaki hamile bir kadının hayatı, Apple Watch tarafından kurtarıldı.

Apple Watch’ın bugüne kadar pek çok şekilde hayat kurtardığı haberlerini sizlerle paylaşmıştık, yine böyle bir haber ile karşınızdayız.

ABD’de yaşayan 39 yaşındaki hamile bir kadının taktığı Apple Watch sayesinde hem kendisinin hem de karnındaki bebeğin hayatı kurtuldu.

‘Ortada hiçbir sorun yokken Apple Watch’ım üç kere uyarı verdi’

39, hamilelik için riskli bir yaş olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla hamile kadın tansiyonunu yükseltecek hareketler yapmadan hamileliğini geçirmeye çalışıyormuş. Ancak yatakta yattığı bir sırada Apple Watch’ı, onu kan basıncının azaldığına dair uyarmış.

İlk seferinde uyarıya aldırış etmeyen hamile kadın, art arda gelen 2 tane daha uyarının ardından endişelenip hastanenin yolunu tutmuş. İyi ki de tutmuş zira eğer hastaneye gitmeseydi önce kendisi, sonra da bebeği hayatını kaybedebilirdi.

Apple Watch Bir Kez Daha Hayat Kurtardı: ‘Kalp Atış Hızı’ Sensörü Kanserin Erken Teşhis Edilmesini Sağladı

Hastaneye vardığında anlaşıldı ki hamile kadın, birkaç saat önce doğum sancıları başlamış. Kadının kan basıncı, plasenta dekolmanı olarak bilinen bir hamilelik sorunu nedeniyle kan kaybetmesinden ötürü düşüyordu. Kadın hemen doğuma alındı ve bebeğini sağlıklı bir şekilde doğurdu.

Kan basıncının düştüğünü tespit eden Apple Watch olmasaydı şu anda hem kadının kendisi hem de bebeği hayatta olmayabilirdi. Görünüşe göre akıllı saatler gitgide hayatımızın çok önemli parçaları haline gelecekler…

Kaynak :
https://www.cbsnews.com/losangeles/news/apple-watch-helps-save-pregnant-womans-life-in-costa-mesa/

Başa dön tuşu