Apple’a yeni suçlama: iPhone sahipleri ödeme alabilir

Teknoloji devi Apple, iPhone sahiplerinin datalarını toplamakla suçlanıyor. Şirkete yönelik New York’ta açılan dava, kullanıcıların App Store, Apple Music, Apple TV ve Stocks üzere belli uygulamalardaki datalarının müsaadesiz olarak toplandığını tez ediyor. Apple davayı kaybederse iPhone sahiplerine 5 milyon dolar ceza ödeyebilir.

iPhone bilgilerini toplayan Apple’a 5 milyon dolarlık ceza kapıda

ABD’de görülen dava, Apple için hayli kritik bir güvenlik ihlali manasına geliyor. Gerçek vakitli bilgileri içeren data toplamanın, kullanıcıların zımnilik haklarını ihlal ettiği belirtildi. Ayrıyeten Apple’ın kullanıcılarına sunduğu “kişisel bilgileri denetim etme” siyasetiyle da muhalif olduğu aktarıldı.

Dava, Apple’dan 5 milyon dolar tazminat istiyor. Davayı açan avukat Paul Whalen, Apple’ın kullanıcı kapalılığını ihlal ettiğini ve vaat ettiğinin tam karşıtını yaptığını tez etti. Dava sonucunda Apple’a ceza kesilirse, iPhone sahiplerinin hak talebinde bulunabileceği bildirildi.

Veriler; kullanıcının ismi, e-posta adresi ve telefon numarasına bağlayan bir iCloud hesabına bağlı kimlik numarası aracılığıyla aktarılır. Fakat bilgi toplama, kullanıcının cinsel yönelimi, dini ve hatta sıhhat sıkıntıları üzere hassas bilgileri ortaya çıkarabilir.

Apple, mevzuyla ilgili rastgele bir açıklamada bulunmadı. Şirketin kapalılık siyaseti, kullanıcıların şahsî datalarını bilme, erişme, düzeltme, iletme, sınırlama, sürece ve silme yeteneklerine üst seviye erişim hakkı veriyor.

Bu, bilgi toplama konusunda Apple’a açılan birinci dava değil. Geçmişte şirket, kullanıcıların müsaadesi olmadan pozisyon datalarını toplamakla ve şahsî dataları üçüncü taraf şirketlerle paylaşmakla suçlandı. Apple’ın yeni davaya nasıl bir karşılık vereceği ve iPhone sahipleri için sonucun ne olacağı merak konusu.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu