Apple’dan kısmi körlük için patent

Artırılmış gerçeklik denince akla gelen birinci şey ekseriyetle AR Emoji ve sanal objelerin gerçek dünyaya yerleştirildiği gibisi uygulamalar akla geliyor. Lakin bunlarla birlikte, AR’nin bir dizi öbür kıymetli özelliği de var. Apple kısmi körlük için AR uygulaması geliştirmek için patent aldı.

Apple kısmi körlük için AR uygulaması patenti aldı!

Birçok görme bozukluğu çeşidi, bireylerin görüş alanında kısmi körlüğe yahut tıkanmaya neden oluyor. Diyabet üzere hastalıklar nedeniyle görme zayıflığı olan beşerler da var. Bu beşerler görüş açılarının bir kısmını engelleyen bu durum için farklı tahliller araştırıyorlar.

Apple’ın USPTO’da yayımlanan yeni AR patenti, bu üzere insanlara görüş alanı açısından imgeleri yansıtarak görme engelli şahıslara yardım etmeyi amaçlıyor.

Apple’ın yeni patenti, kişinin görüş alanını genişletmek için bir kamera yahut görüntü sensörü kullanabileceğini ortaya koyuyor. Kamera sensörü görüş çizgisindeki engellenen kısmı belirler ve kullanıcıya tam bir imaj vermek için manzaraları çözümlemeye başlar.

Bu çözümleme süreci kişinin görme bozukluğuna bağlı değişiklik gösterecek. Örneğin, bir kullanıcı görüşü zayıflattıysa, aygıt gerçek dünyayı daha yeterli görebilmesi için imgeyi kendi görüş alanı içinde büyütebilir. Ayrıyeten patent, kullanıcının etrafına bakarken bile bu çözümleme teknolojisinin hususla ilgili kalmasını sağlayacak olan göz takibini de ortaya koyuyor.

Patent içerisinde Apple bu teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek için akıllı telefon gibisi bir aygıt kullanmış ancak resmi bir açıklama yapılmadığı için sistemin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgiye sahip değiliz. Son olarak bu sistemin şirketin yeni çıkaracağı artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgisi var mı yok mu bilinmiyor.

Başa dön tuşu