BTK başka pasaporta IMEI kayıt belirsizliğini giderecek!

Bu ayın birinci haftasında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle telefonlar için iki katına çıkarılarak yüzde 50 düzeyine ulaşan ÖTV vergisinden sonra, yurtdışından getirilen telefonları etkileyen kararlar da geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. Artık diğer pasaporta IMEI kaydı yapılamayacak.

Yükselen fiyatlar ve artacak vergi oranları nedeniyle akıllı telefon almak isteyenlerin bir kısmı, telefonlarını yurt dışından satın almayı tercih ediyordu. Yapılan birtakım değişikliklerden sonra, akıllı telefonları yurt dışından almanın getirdiği maddi avantajlar azalmış üzere gözükse de, tüketiciler tarafından istek görmeye devam ediyordu. Yapılan son pasaport kayıt değişikliğinden sonra, diğeri üzerine pasaport kaydı yaptırmanın önüne geçilmiş oluyor.

BTK öbür pasaporta IMEI kayıt karmaşasını yarın giderecek!

Resmi Gazete’deki kararda ” yolcunun kimlik numarasına kayıtlı sınırlarla kullanılmak şartıyla ” formunda bir söz yer alıyor. Kararın açıklanmasından bu yana en çok merak edilen husus bu denetimin nasıl sağlanacağı oldu.

Yani, pasaport sahibi ile telefona takılı olan çizginin sahibinin GSM numarası üzerinden mi yoksa farklı bir usul ile mi karşılaştırılacağı bilinmezken, birebir biçimde uygulamanın tam olarak ne vakit başlayacağı bilinmiyor.

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu ( BTK ) tarafından bu hususta yarın ayrıntılı bir açıklama yapılacağını öğrendik. Bu kararın işleyiş sistemi ve yürürlüğe gireceği süreç açıklanarak, oluşan baş karışıklıkları giderilmiş olacak.

BTK’nın yapacağı açıklamayı ShiftDelete.Net olarak yakından takip ederek, kısa mühlet içerisinde sizlerle paylaşacağız.

Başa dön tuşu