Chromebook laptoplar için yeni bir özellik geliyor

Chromebook laptoplar, hatırlanacağı üzere, Acer ile kendisinden kelam ettirmeyi başarmıştı. Google’ın dizüstü bilgisayarı, Android Oreo ile gelen ve çok beklenen bir özelliğe kavuşmak üzere. Bu işlev, LineageOS üzere özel ROM’ların dahi desteklediği, Android Open Source Project (AOSP) sisteminde uygulanması çok uzun sürdüğü için çok kıymetli bir özellik ve hayli da şaşırtan.

Chromebook laptoplar ile çalışmak artık çok daha kolay

Bilindiği üzere Bluetooth sistemindeki pil göstergesinin denetim edilebilmesi hayli kıymetlidir. Çünkü Bluetooth kulaklığınızı daha ne kadar kullanabileceğinize dair elde edebileceğiniz bir bilgi, gününüzü daha fonksiyonel bir gün haline getirebilir. Bununla birlikte, Bluetooth pil göstergeleri yaklaşık iki yıldır AOSP altyapısında mevcut iken, Google’ın sahip olduğu işletim sistemi Chrome OS’da bu türlü bir yapı bulunmamaktadır.

Bu eksikliği gören Google, Chromebook model laptopların, yakında, Bluetooth sisteminin pil düzeyini göstereceğini tabir etti. Şu an için deneme etabında olan bu yazılımı, eğer Chrome OS bazlı ve Chrome’un “Canary” kanalına bağlı bir Chromebook dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, siz de test edebilirsiniz. Bluetooth pil göstergesini aktifleştirmek için adres çubuğuna şunu yazın: chrome://flags/#show-bluetooth-device-battery


İlgili özelliğin tam sürümü konusunda rastgele bir açıklama yapılmadı. Alınan bilgilere nazaran kimi bilgisayarlarda bu özellik şimdi çalışmıyor.

Başa dön tuşu