Doğal afet bölgelerine özel robotlar geliştirildi

Çim biçme alanlarından, pencere temizlemeye, pencere temizlemeden Uluslarası Uzay İstasyonu’na kadar her alanda robotlar kullanılıyor. Şimdi Kaliforniya’daki bir küme mühendis, doğal afet yaşanan bölgelere bırakılmak üzere tasarlanan bir robot geliştirdiler.

Hayat kurtaran robotlar

Yaklaşık iki metre genişliğe sahip bu yumuşak dokulu robot, merkezinde top biçiminde tasarlanmış bir aksam bulunduruyor. Bu aksamın içerisinde bir kamera ve hassas ölçüm aygıtları bulunuyor. Bu robot yumuşak ve hal değiştirebilen yapısı sayesinde yüksek yerlerden atılsa da çalışmaya devam ediyor. Böylelikle doğal afet bölgelerine helikopter aracılığı ile atılmaları mümkün hale geliyor.

Mühendislere nazaran bu biçim değiştirebilen robotun yapılma sebebi doğal afetler. Bu robot; sarsıntı bölgeleri, yangın alanları ve tehlikeli kimyasal problemlerin yaşandığı noktalara atılıyor ve akabinde bölgeden datalar toplanmaya başlanıyor. Bu sayede bölgenin ayrıntılı tahlili basitçe çıkarılıyor ve alanın haritalandırması yapılıyor.

Squishy Robotics CEO’su Alice Agogino yaptığı açıklamada: “Bunun hayat kurtaracağını düşünüyoruz. Robotları 600 feet yükseklikten atılabilecek halde tasarladık. Bu eserler süratli olmayacak, onları sürat için tasarlamadık. Bu eserin avantajı engebeli yerlerde çalışabilmesi olacak.” dedi.

Başa dön tuşu