Düşünceleri sese çeviren cihaz yapıldı!

Bilim insanları ihtilal niteliğinde bir buluşa imza atarak fikirleri sese çeviren bir alet geliştirdiler. California Üniversitesi’nde kelam konusu teknolojiyi geliştiren grup olayı “heyecan verici” olarak nitelendirdi.

Düşünceler sese aktarılacak!

Dünyanın en itibarlı mecmualarından Nature mecmuasında yayınlanan makaleye nazaran kelam konusu teknoloji, konuşma yetisini kaybeden insanların kanılarını ses olarak aktarmasına da imkan sağlayacak.

Düşünce okuma teknolojisi iki adımda gerçekleşen bir dizayna sahip.

Buna nazaran birinci adım, beynin; dudakları, lisanı, gırtlağı ve çeneyi hareket ettiren kısmına küçük bir elektrot yerleştirmek. Bu sayede beynin bu bölgesinde elektrik sinyalleri algılanıyor.

İkinci adımda ise bilgisayar aracılığıyla ağzın ve gırtlağın hareketlerinden ses dalgaları çıkarılıyor ve düşünce sese çeviriliyor.

Sonunda ise sanal ses aygıtından yapay zekalı bir algoritma, sentetik ses çıkarmayı başarıyor.

Cihaz hangi düzeyde?

Cihaz şimdi yüzde yüz doğrulukla çalışmıyor. Konuşmalar yüzde yüz ve çok net bir biçimde duyulamıyor, aktarılamıyor. Beş kişinin katıldığı testlerde yüzde 70 doğruluğa ulaşıldı. Lakin bunun ileri de daha da güzel bir düzeye geleceği belirtiliyor.

Söz konusu teknolojinin, konuşma kaybına yol açan motor nöron hastalığı, beyin hasarları, gırtlak kanseri, felçler, Parkinson hastalığı üzere hastalıklarda kullanılabileceği belirtiliyor.

Ayrıca kanıları sese çeviren aygıt, kolluk kuvvetleri için sorgulama esnasında da kullanılabilecek. Lakin bunun etikliği farklı bir tartışma konusu olabilecek nitelikte.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu teknoloji sizce etik kurallara uygun bir formda kullanılır mı? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu