En çok internet kullanan ülkeler arasında Türkiye’nin yeri

İnternet artık hayatımızın merkezinde yer alıyor. Gün içinde hm hobi için hem de iş maksatlı olarak birçok sefer internetten faydalanıyoruz. Durum bu türlü olunca dünyadaki internet kullanıcısı sayısı da merak konusu oluyor. Geçen yıla ilişkin internet kullanım dataları de bu yılın ikinci yarısında açıklandı. En çok internet kullanan ülkeler ortasında Türkiye’nin yeri de aşikâr oldu.

Dünyadaki internet kullanımı ne durumda?

BOND İnternet Trendleri Raporu’ndan derlenen bilgilere nazaran, dünyadaki internet kulanımı yüzde 6 oranında arttı. Tüm dünyadaki internet kullanıcısı sayısı 3.8 milyara ulaştı. Bu da dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet kullandığı manasına geliyor.

İnternet kullanıcı sayısı en fazla olan ülkeler de tıpkı raporda açıklandı. Buna nazaran listenin birinci sırasında yüzde 21’lik hisse ile Çin yer alıyor. Çin’i yüzde 12 ile Hindistan iddia ediyor. Nüfus olarak kalabalık ülkelerin birinci iki sırada yer alması natürel ki şaşırtan değil. Üçüncü sırada yüzde 8 ile ABD’nin yer aldığı listede, Türkiye ise 15’inci sırada.

PRNet ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, mevzuyla alakalı yazılı basına yansıyan haber adetleri de aşikâr oldu. 2018 yılında internet başlığı altında 196 bin 116 haber çıkışı tespit edilirken, internetle alakalı en çok toplumsal medya mecralarının haber olduğu görüldü.

Başa dön tuşu