HP, Microsoft ve Google, Apple’ı takip ediyor

Apple Çin kararının akabinde öteki teknoloji şirketlerinin de benzeri kararlar aldığı ortaya çıktı. Amerikalı şirketler Çin üretimi ile ilgili karar verme basamağında. HP, Microsoft ve Google çalışmaları sürdürüyor.

ABD ve Çin ortasında yaşanan ticaret savaşı Çin’de üretim yapan teknoloji devlerini etkilemeye devam ediyor. Her ne kadar G20 Zirvesi’nde ölçülü bir hava esse de üreticiler Çin’deki üretimleriyle ilgili yeni kararla alma yolunda ilerliyor. Daha evvel Apple, Çin’deki üretimini farklı bölgelere dağıtacağını açıklamıştı. Artık de Google, Microsoft ve HP’nin buradaki üretimlerini azaltacağı ortaya çıktı.

Apple Çin kararından sonra sıra diğerlerinde

Google, Microsoft ve HP üzere teknoloji şirketleri oyun konsollarından dizüstü bilgisayarlara hatta hoparlörlere kadar birçok teknolojik eseri Çin’de üretiyor. Lakin, ABD ve Çin ortasında yaşanan ticaret savaşından sonra uygulanacak olan ek vergiler şirketleri huzursuz etmiş durumda.

İsimsiz bir mahallî idare yetkilisi Asya basınından Nikkei’ye yaptığı açıklamada, Çin’deki artan üretim maliyetlerinin global siparişlerde düşüşe neden olduğunu belirtti. Birebir yayında, HP’nin Çin dışında üretimini yüzde 20 – yüzde 30 oranında taşımayı planladığı bilgisi yer alıyor. Şirket şu sıralarda Tayland ya da Tayvan’da bir tedarik zinciri oluşturma yolunda çalışmalar yapıyor. Birebir formda Dell’in de Tayvan’da üretim için çalışmalar yaptığı biliniyor. Dell’in yeni üretim yeri listesinde Vietnam ve Filipinler de bulunuyor.

Vietnam’ı üretim yer listesine ekleyen sırf Dell değil. Amazon da Kindle ve Echo eserlerinin üretimi için Vietnam’ı gözüne kestirmiş durumda. Microsoft da oyun konsollarının üretimini Vietnam’a taşımak için çalışmalarını sürdürüyor. Microsoft’un üretim yeri listesinde Tayland’ın yanında Endonezya da yer alıyor.

Geçen hafta sonu G20 Zirvesi’nde ABD Lideri Donald Trump ve Çin Cumhurbaşkanı Jinping bir ortaya gelmişti. İkili ortasında esen ölçülü rüzgarlar, teknoloji şirketlerinin kararlarında ne yazıkki bir değişiklik yapmadı. Buradaki temel sebebin, şirketlerin uzun vadede riskleri azaltmak istemesi olduğunu söyleyebiliriz.

Tahminlere nazaran Güneydoğu Asya ülkeleri ve Hindistan önümüzdeki yıllarda elektronik üretimi için yeni merkezler haline gelecek.

İlk olarak Apple’ın üretim tesislerini dağıtılacağı haberleri çıksa da öteki teknoloji şirketlerinin de uzun müddettir bu planları yaptığını belirtelim.

Nikkei’de yer alan bilgiye nazaran, Apple ve başka şirketler şimdilik üretimleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor. Lakin bu süreçte, yeni üretim yeri için araştırma yaptığını doğrulayan iki şirket oldu. Bunlardan biri Acer, başkası ise Asustek.

Dell ise üretim ile ilgili direkt açıklama yapmasa da ticaret savaşının sona ermesi umudu taşıdıklarını belirtti. Dell cephesinden konuşma yapan bir sözcü, ABD v Çin hükümetlerinin sıkıntıları çözmesi için diyalogu sürdürmesi gerektiğini savundu.

Başa dön tuşu