SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video)

Depolama dendiğinde akla birinci gelen aygıtlar ortasında harici USB diskler geliyor. Uzun yıllardır kullandığımız bu eserler artık yerlerini yavaş yavaş SSD tahlillerine bırakıyor. Üzerlerinde hareketli modüller bulunmadığı için darbelere karşı daha sağlam olan SSD diskler birebir vakitte yüksek süratte evrak transferine de imkan tanıyor. Günümüzde satılan bilgisayarların neredeyse yarısında (özellikle muhakkak bir fiyatın üstündeki modellerde) bulunan SSD diskler son yıllarda sayıları az da olsa harici tahlillerde de kullanılmaya başlandı. İnceleme konuğumuz olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB da bu stil eserlerden biri.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video)

İlk teste geldiğinde çok küçük ve hafif olduğu için beni şaşırtan eser sade bir kutu tasarımı ve kutu içeriği ile geliyor. Standart 2.5 inçlik harici USB diskin yarı ebatlarında olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB, siyah ve kırmızı renklerden oluşan ince uzun bir dizayna sahip. Dikdörtgen formundaki bu dizaynın uç kısmında büyük bir delik bulunuyor. Bu delik sayesinde harici diski bir yerlere asmak (mesela anahtarlık) mümkün hal geliyor.

Dikdörtgen boyutunda olduğunu üst yazdığım aygıtın en uzun kenarı 96.2 mm. Kısa kenarı ise 49.55 mm olan harici diskin kalınlığı ise 8.85 mm. Yani disk uzun kenarı yaklaşık olarak 10 cm kısa kenarı ise 5 cm olan bir dikdörtgen. Bu minik diskin yükü ise 38.9 gram. Misal kapasitedeki bir harici diskin neredeyse üçte biri daha hafif bir tahlil var karşımda.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB teknik özellikleri

Cihazın depolama kapasitesi isminden da anlaşılacağı üzere 500 GB. Kutusundan iki ucu da USB Type-C olan bir kablo çıkan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB‘ı bilgisayara iki farklı halde takabiliyorsunuz: Birinci usul şayet bilgisayarınızda varsa USB Type-C temasını kullanmak. İkinci sistem ise (eğer bilgisayarınızda Type-C ilişki yuvası yoksa) tekrar kutusundan çıkan USB Type-C kontağını Type-A (standart USB bağlantısı) çeviren dönüştürücüyü kullanmak.

Harici diskin kıymetli bir özelliği ise suya ve toza güçlü olması. Yani bu aygıt üzerine düşük basınçta su dökülmesi ve hafif toza karşı destekli bir gövdeye sahip.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB kullanım deneyimi

Tak Çalıştır bir aygıt olduğundan bilgisayara bağlar bağlamaz çabucak kullanmaya başlıyorsunuz. Bu ortada SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB standart olarak Exfat olarak formatlanmış geliyor. Yani bu da hem Windows hem Mac OS için ek bir süreç yapmadan kullanabileceğiniz manasına geliyor.

Benzerlerinde olduğu üzere kolay bir kullanımı olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB‘ın kullanılabilir kapasitesi yaklaşık 466 GB. En azından kutusundan çıkardığınızda kullanabildiğiniz alan bu kadar. Bu alana görüntü, fotoğraf, çeşitli dökümanlar ve aklınıza gelebilecek her türlü dijital bilgiyi saklayabiliyorsunuz.

Cihazın su geçirmeme özelliğini de test ettik. Hafif basınçlı suya maruz kalan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB‘ı kuruladıktan sonra (özellikle USB Type-C olan temas yuvasını yeterli kurulamak gerekiyor) tekrar çalıştığını gördük.

Öte yandan eser tıpkı vakitte 1500G’yi aşmayan darbelere de sağlam. Bu da kabaca 2 metreden düşürmekle eş kıymet bir sayı. Yaptığımız denemelerde bu aralıktan yere bıraktığımız eserin bir ziyan görmediğine şahit olduk.

Ürünün kutusundan çıkan iki ucu da USB Type-C olan USB kablosu hayli kısa. Yaklaşık olarak 20 cm boyutundaki bu kablo ile bu harici diski masaüstü bir bilgisayarın ardına bağlamak çok güç. Dizüstü bilgisayarda da kısa kalan bu ilişki kablosu biraz daha uzun olabilirdi.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB evrak aktarma hızı

Resmi sayılara nazaran eserin belge okuma suratı 550 MB’a kadar çıkıyor. Yaptığımız denemelerde (bilgisayardaki USB 3.1 Type-C yuvasına bağlayarak) biz yaklaşık olarak saniyede 420 MB civarında suratlara ulaştık. Yazma suratı olarak ise bulduğumuz kıymet de yeniden saniyede 420 MB oldu. Vaad edilen okuma suratlarına ulaşamasak da hem okuma hem yazma suratlarının çok güzel olduğunu belirteyim.

Teorik olan bu sayıları gerçek aktarma suratlarına bakarak da test ettik. Bilgisayara USB 3.1 Type-C ilişkisi üzerinden takarak test ettiğimiz SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB‘a 8.6 GB büyüklüğünde MP4 formatında bir görüntüyü 36,23 saniyede aktardık. Tıpkı dökümanı aygıttan bilgisayarımıza ise 24,68 saniyede kopyaladık.

Gerçek hayat denemelerinde sentetik testlerde aldığımız sonuçlardan biraz daha düşük pahalar buldğumuzu belirtelim. Kabaca bir hesap yaparsak yazma suratı pratikte saniyede yaklaşık 238 MB iken, okuma suratı ise yaklaşık 349 MB oluyor. Elbette bu pahalar biraz kullandığınız bilgisayara nazaran değişkenlik de gösterecek. Örneğin benim kullandığımız bilgisayarda SSD disk vardı. Şayet standart disk kullanan bir bilgisayarda bu testleri yaparsanız sayılar daha da düşük çıkabilir.

O bakımdan kullandığımız bilgisayarın teknik özelliklerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum:

Monster Abra A5 V14.1

 • Intel i7 8750H işlemci
 • 8 GB RAM
 • ADATA SU800NS38 256,0 GB SSD depolama
 • Nvidia GeForce GX 1050Ti ekran kartı
 • Windows 10 Pro işletim sistemi

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB kimler için uygun bir tahlil?

Test ettiğim bu depolama tahlili yüklü olarak taşınabilir olan fotoğrafçı, görüntü içerik üreticisi ve süratli transfer muhtaçlığı olan herkese hitap ediyor. Bilhassa yüksek süratli belge trnasferine muhtaçlık duyan ve ‘bir saniye bile benim için önemli’ diyenlerdenseniz kesinlikle göz atmanız gereken bir eser.

Küçük ve süratli: Sandisk Extreme Portable SSD 500 GB ile 2.5 inç boyutunda diske sahip olan standart bir USB depolama tahlili yan yana. 

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB fiyatı

Bize teste gönderdilen 500 GB’lık sürümün inceleme yayınlandığı tarihteki fiyatı yaklaşık 1000 TL idi. Eserin fiyatı misal kapasitelerdeki harici USB tahlillerine nazaran hayli yüksek. Lakin bu yüksekliğin bir sebebi olduğunu da unutmayalım. Süratli belge transferi ve küçük bir gövde istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmak gerekiyor. Bu türlü bir beklentiniz ve gereksiniminiz yoksa esasen bu eser size hitap etmiyordur.

BEĞENDİM

 • Kompakt boyutları
 • Aktarma hızı

BEĞENMEDİM

 • USB kablosu çok kısa

Yazılı olarak yaptığımız incelemenin görüntülü sürümünü aşağıda izleyebilirsiniz: 


SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB teknik özellikleri

 • 500 GB depolama
 • USB 3.1 Gen 2 desteği
 • USB Type-C ve Type-A ilişki desteği
 • IP55 standartlarında suya, toza ve darbeye dayanıklılık
 • 8.850 x 49.550 x 96.200 mm
 • 38.9 gram
 • Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Mac OS 10.4 uyumlu

Küçük, süratli, darbe, toz ve suya sağlam olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB uzunluğundan beklenmeyecek oranda düzgün bir eser. Şayet sürat birinci önceliğiniz ise bu biçim bir depolama aygıtı gereksiniminizi görecektir.

Başa dön tuşu