HMD Global ve Qualcomm anlaştı

HMD Global, 5G teknolojisine sahip Nokia telefonlar için harekete geçti. Teknoloji devi Qualcomm ile bir muahede imzalayan şirket, 5G’li telefonlar için değerli bir adım atmış oldu. Tüm dünyada geçerli olan HMD Küresel ve Qualcomm muahedesi ile birlikte 5G Nokia telefonlar geliyor.

HMD Küresel ve Qualcomm muahede imzaladı

HMD Küresel ve Qualcomm ortasında imzalanan mutabakat sonucunda Qualcomm; 3G, 4G ve %g tek modlu ve çok modlu aygıtları tam halde geliştirmesi, üretmesi ve satması için patent lisansları verdi. Kullanılan patentler için Qualcomm telif ödemesi alacak.

HMD Küresel tarafından Qualcomm ile yapılan bu mutabakatla birlikte Nokia markalı telefonlar 5G pazarına giriş yapacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan şirketler, yapılan iş birliğinden ötürü duyduları memnuniyeti lisana getirdi. HMD Küresel CEO’su Florian Seiche, pazara yeni telefonlar sunma isteklerinden bahsederken; Qualcomm Lider Yardımcısı ve Qualcomm Teknoloji Lisansları Departmanı Lideri Alex Rogers, iş birliğinin uzun vadeli olduğuna dikkat çekti.

Son yıllarda akıllı telefon üreticilerinin 5G teknolojisine sahip telefonlara yöneldiğini söyleyebiliriz. Huawei ve Samsung üzere üreticilerinde 5G ile ilgili atılmış değerli adımları bulunuyor. Samsung Galaxy S10 5G ile pazara girerken, Huawei Mate 20 X 5G modelini İngiltere’de tanıttı.

Başa dön tuşu