Facebook sesli asistan iddialı geliyor!

Facebook, Amazon’un Alexa’sına ve Google Asistan‘a benzeyecek, ancak onlara rakip olmayacak, yapay zeka motorlu bir sesli asistan üzerinde çalıştığını doğruladı. Facebook sesli asistan yakın zamanda testlere başlayacak.

Facebook sesli asistan ile aygıtlarını akıllandıracak

Facebook yaptığı açıklamada, iletileşme ve sesli bağlantının yerini alacak ses ve jest denetimli bir sesli asistan üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Bir Facebook sözcüsü, Verge isimli websitesine verdiği demeçte: “Yapay zekalı bir asistan geliştirmek için çalışıyoruz, Portal ve Oculus üzere eserlerimiz olmak üzere kelam konusu asistan AR/VR eserlerinde de kullanılacak.” dedi. Bu Facebook’un sesli asistanını tam olarak Alexa, Siri ve Google Asistan‘a rakip olarak konumlandırmayacağını gösteriyor. Bunun yerine şirket asistanını, kendi donanım ve yazılımlarında kullanacak.

Söz konusu AI takviyeli asistanını taşınabilir aygıtlara sunmayacak. Şirket daha evvel Messenger için “M” isimli bir yapay zeka dayanaklı asistanı kullanıma sunmuş, gelen olumsuz reaksiyonlar ve zımnilik telaşları üzerine hizmeti sonlandırma kararı almıştı.

Yeni geliştirilecek olan sesli asistanda da “M” isimli asistanı oluşturan ünite ile Portal ve Oculus‘u kuran ünite birlikte çalışacak. Facebook’un yöneticilerinden olan Ira Snyder ise sesli asistan ünitesinin başına geçecek.

Başa dön tuşu