Flipboard hacklendi, kullanıcı şifreleri tehlikede

İnternetin en hoş yanlarından biri istediğimiz her bilgiye her an erişebiliyor oluşumuz. Haberler de tıpkı formda. Hem ülkemizde hem de dünyanın rastgele bir yerinde gündem olmuş haberlere ulaşmak için artık ana haber bültenlerini beklememize gerek yok. Fakat bazen okuyucular birçok haber ortasında boğulabiliyor. Bunun da önüne kimi uygulamalarla geçmek mümkün. Flipboard da bunlardan biri. Lakin Flipboard şifre olayı ile gündeme geldi.

Flipboard şifre olayı ile gündemde 

Flipboard şifre olayıyla gündeme geldi. Yetkililer kullanıcılara attıkları e-posta ile bir kişinin, kullanıcı şifrelerine eriştiğini itiraf etti.

Şirket attığı mailde hesap bilgilerini içeren veritabanına yetkisiz bireylerin eriştiğini söyledi. Bunun için soruşturma başlattığını söyleyen şirket, sürece bir güvenlik firmasını da dahil ettiklerini açıkladı.

Soruşturmadan elde edilen bulgulara nazaran yetkisi olmayan bir şahıs 2 Haziran 2018 ile 23 Mart 2019 tarihleri ve 21-22 Nisan 2019 tarihleri ortasında, Flipboard kullanıcı bilgilerini içeren kimi veritabanlarına erişip bunları muhtemelen kopyalamış.

Yetkisiz kişinin eline geçen veritabanında kullanıcı ismi ve şifrelerin olduğu varsayım ediliyor.

Flipboard şifre olayı ile ilgili açıklamada şu kelamlara de yer verdi:

“Ayrıca Flipboard hesabınızı, toplumsal medya hesapları üzere bir üçüncü şahıs hesabına bağladıysanız veritabanlarında Flipboard hesabınızı ilgili üçüncü şahıs hesabına bağlamak için kullanılan dijital simgeler de olabilir. Kelam konusu yetkisiz şahsın Flipboard hesaplarınıza bağlı üçüncü şahıs hesaplarına eriştiğine dair rastgele bir delil bulmadık. Tekrar de önlem olarak, tüm dijital simgeleri değiştirdik yahut sildik”

Ne yapmak gerekiyor?

Şirket tarafından atılan e-postada kullanıcıların yapması gerekenlere de değiniliyor. Burada kullanıcıların rastgele bir süreç yapmadan uygulamayı kullanmaya devam edebileceğine dikkat çekiliyor. Ancak bir sonraki hesap oturum açma sürecinde sırasında Flipboard hesabının şifresinin güncellenmesi gerektiğini uyarısı kullanıcının karşısına çıkacak.

Ayrıca Flipboard için oluşturduğunuz kullanıcı ismi ve şifrenin birebirini öteki bir çevrimiçi hizmette kullanıyorsanız oradaki şifrenizi de değiştirmenizi öneririz.

Başa dön tuşu