Galaxy S10 Plus kamera özellikleri neler sunuyor?

Samsung Galaxy S10 ailesinin en güçlü üyesi Galaxy S10 Plus, sahip olduğu donanımıyla dikkat çekiyor. Daha evvel incelediğimiz ve uzun kullanım testini gerçekleştirdiğimiz Galaxy S10 Plus modelinde bu defa kamera özelliklerine yakından bakıyoruz. Galaxy S10 Plus kamera özellikleri ile kullanıcısına neler sunuyor?

Samsung aylar evvel düzenlediği Unpacked aktifliği ile S10 ailesinin tüm üyelerini görücüye çıkarmıştı. Ortadan geçen mühlet boyunca deneyimleme fırsatı bulduğumuz Galaxy S10 Plus kamera özellikleri ile de rakiplerine karşı sağlam bir duruş sergiliyor diyebiliriz.

Galaxy S10 Plus kamera özellikleri

S10 ailesinin en güçlü üyesi olan Galaxy S10 olağan ki kamera tarafında da epey başarılı işler çıkarıyor. Önünde iki geride ise üç kameranın yer aldığı telefon, aldığı yazılım güncellemeleriyle de gücüne güç kattı diyebiliriz. Pekala, Galaxy S10 Plus kamera özellikleri neler sunuyor? Telefonun kamera tarafında vaat ettiklerini bir ortaya getirdik.

İlk olarak teknik ayrıntılardan başlayalım. Galaxy S10 Plus gerisinde 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.5 – f /2.4 değişken diyafram pahasına sahip olan geniş açılı bir ana kamera karşımıza çıkıyor. Bu kameraya 12 Megapiksel kamera çözünürlüğünde telefoto lens eşlik ediyor. 16 Megapiksellik üçüncü kamera ise f/2.2 diyagram kıymetine sahip bir ultra geniş açılı kamera olarak karşımıza çıkıyor. Ultra geniş açılı lensin 123 derecelik bir açıya sahip olduğunun altını çizelim. Telefonun telefoto lensi ise 2x optik zoom yapabiliyor. Ayrıyeten f/2.4 diyafram kıymetine sahip.

Ön kısma geldiğimizde bizi 10 Megapiksellik ana kamera ve 8 Megapiksellik derinlik algıyılayıcı kamera karşılıyor. Buradaki ana kameranın da f/1.9 diyafram pahasına sahip olduğunu belirtelim.

Kameraların görüntü tarafında da eli epeyce kuvvetli. Bir Galaxy S10 Plus sahibi telefonunun art kamerasıyla 4K 60 FPS görüntü kaydı yapabiliyor. Ayrıyeten Full HD çözünürlükte görüntüler çekebiliyor. Ön kamera ile ise 4K görüntü kaydı yapabilmek mümkün.

Peki bu teknik ayrıntılar günlük kullanımda Galaxy S10 Plus’ın nasıl bir kamera performansı vaat etmesini sağlıyor?

Galaxy S10 Plus ön kamerası neler yapıyor?

İlk olarak ön kamera ile başlayalım.

Galaxy S10 Plus ön kamerası aslında piyasadaki birçok telefonun art kamerası kadar argümanlı. Küme olarak çekilen selfie’lerde ya da aykırı ışıkta çekilen fotoğraflarda telefonun beklentilerin daha üstünde bir performans sergilediğini söylemek gerekiyor. 4K 30 FPS ve Full HD 30 FPS görüntü kaydı yapabilen telefon, bilhassa telefonuyla çok fazla görüntü kaydı yapan kullanıcılar için ülkü. Sırf art kamerasıyla değil, ön kamerasıyla da 4K çekime imkan sağlayan Galaxy S10 Plus bu sayede kurgu tarafında işleri kolaylaştırıyor. Her iki kamerayı da kullanarak 4K 30 FPS görüntüler çekebiliyor olmak, telefonun görüntü çekiminde ve kurgusunda kaliteden ödün vermemesini sağlıyor.

Hem yapay zeka hem de otomatik HDR özelliği telefonun zıt ışıklarda bile başarılı fotoğraflar ortaya çıkarmasını sağlıyor. Galaxy S10 Plus ön kamerasında canlı odak özelliği de bulunuyor. Derinlik algılayıcı ile birlikte gelen bu özellik sayesinde portre fotoğraflarda da etkileyici sonuçlar ortaya çıkıyor.

Galaxy S10 Plus art kamerası neler yapıyor?

Şimdi de gelelim art kameraların bizlere sunduklarına.

Ana kamerada değişken diyafram pahasının olması düşük ışıklarda etkileyici fotoğraflar çekmeyi sağlıyor. Pro modunu kullanmayı tercih eden kullanıcılar, bu diyaframı kendisi düşürerek de yanlışsız ayarı bulabiliyor. 26 mm’lik bir objektifle gelen ana kamerada Dual Pixel desteği de bulunuyor.

İkinci kamera ise 2x optik yakınlaştırma özelliği ile dikkat çekiyor. Auto-focus özelliği de bu kamerada yer alıyor. Ayrıyeten her iki kamerada da OIS takviyesinin olduğunu da hatırlatalım.

İnsan gözünün görebildiği genişlikte yani 123 derecelik bir açıyla fotoğraf çekmeye yardımcı olan üçüncü kamera bilhassa çıkılan seyahatlerde işleri hayli kolaylaştırıyor.

Galaxy S10 Plus’ın gerideki üçlü kamera suramı başarılı fotoğrafların kilit noktası diyebiliriz. Birebir açıdan üç kamerayla fotoğraf çektiğimiz vakit ortada çok fazla farkın olmaması da hayli başarılı bir ayrıntı diyebiliriz. Zira birtakım kameralarda ana kamerayla geniş açının tonları birbirinden farklı olabiliyor. Galaxy S10 Plus tarafında ise bu durum yaşanmıyor.

Yapay zeka takviyesi de Galaxy S10 kamera özellikleri ortasında dikkat çekiyor. Fotoğraf çekildikten sonra yapay zeka ile işlenmesi fotoğrafı daha etkileyici bir hale getiriyor. Bilhassa son gelen gece modu güncellemesiyle birlikte gece fotoğraflarının da daha başarılı hale geldiğini söyleyebiliriz.

Yapay zekanın işlediği fotoğrafların iddia edilenden daha hoş sonuçlar çıkardığını söyleyebiliriz.

Galaxy S10 Plus kamera özellikleri ortasında Instagram paylaşım kısmının olması da işleri hayli kolaylaştırıyor. Bu sayede, kamera uygulamasının içine girip Instagram moduna geçtiğinizden direkt Instagram için fotoğraf çekebiliyor ve bu çektiğini fotoğrafı post ya da Story olarak paylaşabiliyorsunuz. Şayet güzel bir Instagram kullanıcısıysanız bu özelliğin de hayatınızı kolaylaştıracağını söyleyebiliriz.

Arka kameranın görüntü performansına da bakmak gerekiyor. 1080p 240 FPS olarak slow motion ve 720p 960 FPS muhteşem slow motion çekimler yapmaya imkan sağlayan Galaxy S10 Plus ile müddet sonu olmadan 4K 60 FPS görüntüler da çekmek mümkün. Ayrıyeten harici mikrofon dayanağı de görüntülerdeki sesin daha kaliteli olmasına yardımcı oluyor. Bu dayanak sayesinde, telefona mikrofon bağlayarak profesyonel ses kaydı almak mümkün.

Başa dön tuşu