Galaxy S9 Plus ve Galaxy S10e karşı karşıya!

Galaxy S9 Plus ve Galaxy S10e karşılaştırma görüntüyle karşınızdayız. Samsung, S10 ailesinin en küçük üyesi ve MWC 2018’de tanıtılan Galaxy S9+ modelini karşılaştırıyoruz. Bakalım ortalarında neredeyse bir yıl olan telefonlar birbirlerine karşı ne üzere üstünlüklere sahip? Galaxy S9 Plus mı Galaxy S10e mi?

Samsung ailesinin iki değerli modelini bu görüntüde karşı karşıya getirdik. Özellikleri dikkat çeken telefonlar bakalım neler yapıyor?

Galaxy S9 Plus ve Galaxy S10e karşılaştırma

Ekran boyutu açısından birbirine yakın olan telefonlarda yeniden de S9+, kardeşine nazaran bir adım daha önde diyebiliriz. Natürel bunun günlük kullanımda büyük farklılıklar yaratmadığını söyleyebiliriz.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri karşılaştırma videomuzla baş başa bırakalım. Galaxy S9 Plus mı Galaxy S10e mi? İyi seyirler…

Galaxy S9 Plus ve Galaxy S10e karşılaştırma – Tasarım ve Ekran

İkilinin karşılaştırmasına birinci olarak tasarım ve ekran ayrıntısı ile başlamak gerekiyor. Her iki telefonun da art kapağının cam olması, telefonlarda premium algısı yaratıyor. Galaxy S10e’nin 5,8 inçlik ekranı 1080 x 2280 piksel çözünürlüğünde iken, Galaxy S9+ modelinin 6,2 inçlik ekranı 1440 x 2960 piksel çözünürlük sunuyor. Galaxy S10e modelinin ekran boyutu daha büyük olsa da bunun günlük kullanımda büyük fark yaratmadığını söyleyebiliriz. Her iki telefon da IP68 sertifikası ile geliyor. Yani, suya ve toza karşı güçlü.

Telefonların art dizaynları da birbirinden farklı. Kamera dizilimleri ve parmak izi okuyucusu her iki telefonda da farklı yerlerde konumlanıyor.

Ön tarafta Galaxy S10e’de çerçeve açısından değerli iyileştirilmeler yapıldığını söyleyebiliriz. Galaxy S9+ çerçevesi piyasadaki başka çerçeveli modellere göre daha ince olsa da Galaxy s10e’deki çerçevesiz tasarım daha yeterli duruyor.

Telefonların altında Type-C şarj girişi ve 3.5 mm kulaklık girişi bizi karşılıyor. Her iki telefon da kablosuz şarjı desteklerken, Galaxy S10e’nin kablosuz aksi şarj özelliği telefonu bir adım öne taşıyor.

Galaxy S9 Plus ve Galaxy S10e karşılaştırma – Donanım

Donanım tarafına baktığımızda Galaxy S9+ modelinde bizi Exynos 9810 işlemci karşılıyor. Galaxy S10e’de ise bu işlemcinin yeni versiyonu bulunuyor. Gücünü Exynos 9820’den alan telefon donanım konusunda Galaxy S9+ modelinden bir adım önde. Ayrıyeten, S9+ modelinde 4 GB RAM kullanılırken, Galaxy S10e’de 6 GB RAM bulunuyor.

Telefonların donanımlarının performans testlerinde nasıl karşılık bulduğuna da bakmak gerekiyor.

AnTuTu Benchmark testinde Galaxy S10e; 333.970 puan alırken, Galaxy S9+ modeli 246.433 puan aldı. Geekbench’te ise Galaxy S9+ tek çekirdekte 3.749 puan, çoklu çekirdekte ise 9.181 puan almayı başardı. Galaxy S10e’nin tek çekirdek performansı 4.437 puan olurken, çoklu çekirdek performansı 9.999 puan oldu.

Performans konusunda Galaxy S10e daha önde bir telefon. Lakin, günlük kullanımda ikisi de çok başarılı. Ortalarındaki farkın günlük kullanımda fark edilmediğini söyleyebiliriz. Oyun performansında ise ufak farklılıklar yok değil.

Galaxy S9 Plus ve Galaxy S10e karşılaştırma – Kamera

Galaxy S9+ 12 MP çözünürlüğünde f/1.5 ile f/2.4 aralığında değişen diyaframa sahip bir ana kamerayla geliyor. Galaxy S10e de tekrar birebir halde 12 MP çözünürlüğünde f/1.5 ile f/2.4 aralığında değişen diyaframa sahip bir ana kameraya sahip. Buradaki fark lensler tarafında ortaya çıkıyor.

İki telefon da çift kamerayla geliyor. Lakin ikinci kameraların maksatları birbirinden farklı. Galaxy S9+’daki ikinci kamera 2x optik zoom yapmaya yardımcı oluyor. Galaxy S10e’deki ikinci kamera ise geniş açı çekimler yapmanıza imkan sağlıyor.

Ana kameraların çektiği fotoğraflar birbirine yakın sonuçlar elde ediyor. Ortada çok büyük farklar bulunmuyor. Zoom performansına bakacak olursak bu mevzuda ikinci kamerası sayesinde Galaxy S9+ öne geçiyor. Galaxy S10e azamî 8x dijital zoom yapabilirken, Galaxy S9+ 2x optik zoom yapan kamerası sayesinde 10x zooma çıkabiliyor.

Gece performansına bakacak olursak da burada tekrar ufak bir farkla Galaxy S10e’nin öne geçtiğini görebiliyoruz zira Galaxy S10e’de gece modu bulunuyor.

Hr iki telefonla 4K 60fps görüntüler çekmek mümkün. Her iki telefonda da OIS bulunuyor. Sabitlik konusunda da yakın bir performans sergiliyorlar. Görüntü konusunda Galaxy S10e modelinin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Ön kameralara baktığımızda Galaxy S9+’ta bizi 8 MP çözünürlüğünde ve f/1.7 diyafram pahasına sahip kamera karşımıza çıkıyor. Galaxy S10e’nin ön kamerası ise f/1.9 diyafram kıymetinde ve 10 MP çözünürlüğe sahip. Ön kamera konusunda Galaxy S10e’nin muvaffakiyet sonuçlar çıkardığını söyleyebiliriz.

Galaxy S9+ modeli ön kamera ile 1440p çözünürlüğünde görüntü çekebiliyor. Galaxy S10e ise 4K görüntüler çekebiliyor.

Galaxy S9 Plus ve Galaxy S10e karşılaştırma – Batarya

Bataryaya bakacak olursak Galaxy S9+ 3500 mAh bataryaya sahipken, Galaxy S10e 3100 mAh bataryaya sahip. Aslında ekran boyutlarına baktığımızda bataryaları orantılı diyebiliriz. Fakat performans konusunda Galaxy S9+ daha düzgün performans veriyor.

İki telefonu Geekbench batarya testine soktuğumuzda Galaxy S9+’ın 3.560 puan, Galaxy S10e’nin ise 2.900 puan aldığını görüyoruz.

Başa dön tuşu