Google G Suite şifreleri 14 yıldır güvende değil

Kullanıcılarının şifrelerini düz metin olarak saklayan tek büyük teknoloji şirketi Facebook değil. Yakın vakitte bu olayla gündeme gelen Facebook’un akabinde Google cephesinden de benzeri bir haber geldi. Google şifreleri de inançta olmayan şifreler kervanına katıldı. Google G Suite için ortaya çıkan yanılgıyı daha evvel Facebook ve Instagram cephesinde görmüştük.

Google şifreleri düz metin olarak saklandı: Google G Suite kullanıcılarını uyardı

Google mevzuyla ilgili bir açıklama yaptı. Google G Suite kullanıcılarına ikazda bulundu. Şirket, 2005 yılından bu yana kimi kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını söyledi. 2005’ten beri devam eden bu kusur ortadan geçen 14 yılın akabinde ortaya çıktı. Google, kullanıcıları şifrelerini sıfırlamaları ve sorunu bildirmeleri konusunda uyardı. Ayrıyeten bu saklama metodunun artık kullanılmadığı da açıklandı.

Düz metin olarak saklanan şifrelerin berbata kullanımına dair bir ispat olmadığı da şirket tarafından açıklandı. Lakin tekrar de bu açıklama kullanıcılar için kâfi olmadı. Google’ın sistemini aştıktan sonra şifrelerin rahatlıkla erişilebilir olması G Suite kullanıcılarını huzursuz etti. Kurumsal hesaplar için kelam konusu olan açıktan, ferdi kullanıcılar ise etkilenmedi.

Kurumsal müşterilerinin güvenliğini ciddiye aldığına dair bir açıklama yapan Google, özür diledi ve daha güzelini yapacağına dair teminat verdi.

Başa dön tuşu