Google geniş açılı fotoğraf sorununa müdahale edecek!

Telefonların ön kameraları daha fazla kişinin fotoğraf karesine girebilmesini sağlamak için yıllardır geniş açılı çekim modlarına mesken sahipliği yapıyor. Apple’ın iPhone modelleri ise geniş açılı çekim yapamadığı için epey eleştiriliyor.

Geniş açılı öz çekimler yaparken yaşanan en büyük sorun, birçok telefonda fotoğrafın köşelerinde yer alan ve bilhassa elinizi uzatarak fotoğrafı çeken kişinin yüzün daha farklı görünmesi. Bu sorunun tahlili Google’dan geldi.

Google geniş açılı fotoğraf çekimlerindeki yüz problemini çözecek!

Fotoğrafa basit bir perspektif düzeltme filtresi uygulamak, fotoğrafın kenarındaki yüzleri çok daha gerçekçi hale getiriyor. Lakin, bu kere fotoğrafın geri kalanındaki perspektif çizgilerinin yeri değiştiği için fotoğrafta yamulma oluyor.

Google’ın geliştirdiği algoritmada ise birinci olarak çekilen fotoğraftaki objeler tanınıyor. İnsan yüzleri ile fotoğrafın geri kalanı ayırt edildikten sonra yalnızca yüzlerdeki perspektif bozukluğu düzeltiliyor. Fotoğrafın geri kalan kısmına rastgele bir müdahale yapılmıyor.

Los Angeles’daki SIGGRAPH 2019 fuarında tanıtılan bu teknolojinin ne vakit kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Google Pixel serisinin kamera yazılımına entegre edilip edilmeyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu