Google, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldı!

Amerika ile Çin ortasında yaşanan ticari tansiyon, bilhassa Çinli şirketleri kıymetli derecede etkilemeyi başardı. Bu tansiyondan en çok etkilenen markalardan birisi ise elbet Huawei oldu. Tüm bu yaşananların akabinde Huawei büyük bir darbe daha yedi. Google aldığı karar ile birlikte Huawei ile ilgilerini askıya aldı! Huawei Android için erişim kısıtlaması ile karşı karşıya!

Huawei Android ve Google’a erişimi kaybetti!

Android Authority’e nazaran Google, Huawei ile olan tüm operasyonlarını askıya aldı. Kelam konusu durum dünya genelindeki tüm Huawei kullanıcılarını çok önemli bir formda etkileyebilir. Yaşanan olayın sonucu olarak Huawei kullanıcıları, Android güncellemelerine erişimde problemler yaşayacak. Bu noktada başka markalara nazaran çok daha geç güncelleme alınacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca kullanıcılar Google Play Store ve Gmail uygulamaları da dahil olmak üzere Google servislerine olan erişimi de kaybedecekler. Şu an için tüm bunların bir argüman olduğunu söyleyelim. Lakin haberin kaynağı Reuters olduğu için önemli bir söylenti olduğunu da söylememiz gerekli.

Bu gelişmelerin akabinde neler yaşanabilir?

Mart ayında yaptığımız haberimizde Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirdiğine yönelik söylentileri doğruladığını aktarmıştık. Huawei Eser Lider Yardımcısı Bruce Lee yaptığı açıklamada mümkün ambargolara karşı ‘b planı‘ olarak bir işletim sistemi geliştirdiklerini kabul etmişti.

Tüm bu yaşananların kısa müddette tahlile ulaştırılamaması durumunda Huawei’nin kendi işletim sistemine geçiş yapması olası olacaktır. Fakat bu adımın kullanıcılar tarafından nasıl tepki alacağı ise şu an için bilinmiyor.

Başa dön tuşu