Google Maps AR çıktı! İşte destekleyen telefonlar!

Google Maps yahut öteki ismiyle Haritalar uygulamasının artırılmış gerçeklik ile güçlendirileceği uzun müddettir biliniyordu. İnternet devi geçtiğimiz yıl bu özellik üzerinde çalıştığını, lakin performansından mutlu olmadığını söyledi.

Şubat ayının başında Google Maps bünyesindeki Lokal Rehberler bünyesinde sonlu sayıda artırılmış gerçeklik çalışması başlatıldı ve dün Google I/O 2019 etkinliğinde yapılan tanıtımın akabinde müjdeli haber geldi.

Google Maps AR kullanıma sunuldu!

Google Maps AR özelliği Pixel serisi akıllı telefonlarda yani Google’ın kendi aygıtlarında kullanıma sunuldu. Google Maps üzerinde artırılmış gerçekliği etkin hale getirdiğinizde kameranız çabucak açılıyor ve size yolu tanım etmeye başlıyor.

Gerçek harita ekranın alt kısmında yer almaya devam ederken, ekranda beliren oklar sayesinde dönmeniz gereken yerleri kolay kolay görebiliyorsunuz. Haritanın ekranın altında kalmaya devam etmesi kullanımı epey kolaylaştırıyor.

Google ekrana bakarak yürümenin epey tehlikeli olabileceği ve bu nedenle insanların daima yola bakmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Google Maps‘in bu yeni özelliği bilhassa kalabalık sokaklarda büyük bir avantaj sağlıyor.

Google Maps AR özelliğinin Pixel serisinin dışına ne vakit çıkacağı şu anda bilinmiyor. Şu anda telefonlarda bu özelliğin kullanılabilmesi için ihtiyaç olarak hem ARCore hem de ARKit‘i dayanağının olması gerektiği belirtiliyor.

Başa dön tuşu