Google’dan Android Studio için önemli karar

Google‘ın Android uygulama geliştirme için sunduğu platform olan Android Studio ve Android Emulator için verdiği karar kimi Windows kullanıcılarını üzebilir.

Android Studio birtakım Windows platformları için dayanağını kesiyor

Windows kullanıcılarının Android için uygulama geliştirmesine imkan tanıyan ve geniş kütüphanesiyle en çok tercih edilen platformun Android Studio olduğu biliniyor. Sistem ihtiyacı olarak 32 ve 64 bit mimarisi olan Windows sürümlerinde kullanıcıları en çok zorlayan öge RAM kapasitelerinin kâfi olmamasıydı. IDE’nin verimli çalışması için yüksek kapasitede RAM kullanımına gereksinim duyması Google’ın bu mevzuda yeni bir karar almasına neden oldu.

Ortaya çıkan meselelerden ötürü Google, 32 bit Windows işletim sistemlerine sunduğu dayanağı sonlandıracağı açıklandı. Android Studio IDE 3.6 ve Android Emulator 28.0.25 sürümünü kullanan 32 bit Windows kullanıcıları 1 Ağustos 2019‘dan itibaren uygulamalarını Google Play Store’da yayınlamaları için 64 bit Windows kullanmaları konusunda ikazda bulundu. 16 GB RAM ve daha fazla kapasitenin kullanılabilmes ve IDE’nin yüksek performansta çalışması için 64 bit mimari heyeti olması gerekiyor. Her iki uygulama geliştirme platformu için yayınlanacak sonraki güncellemeler 32 bit sistemlere yayınlanmayacak.

Geliştiriciler için dayanağın bitiş tarihi 31 Aralık 2020 olarak açıklandı. Bu mühlet içinde geliştiricilerin yeni sistem altyapılarını oluşturmaları gerekiyor.

Başa dön tuşu