Google’ın yeni işletim sistemi: Fuchsia

Fuchsia OS işletim sistemini hatırlıyor musunuz? Google’ın uzun müddettir geliştirdiği bu işletim sistemi birinci olarak 2016 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülmüştü. O günden bu yana geliştirme sürecine tüm süratiyle devam ediliyor.

Fuchsia OS geliştirici portalı Google tarafından sessizce yayına alındı. Tabi, en çok merak edilen soruya gelecek olursak: Hayır, Fuchsia istenilen düzeye geldiğinde Google, Android yahut Chrome OS‘u bir kenara bırakmayacak.

Google Fuchsia OS özellikleri neler?

Fuchsia’yı geliştirmekteki ana maksadın yeni bir işletim sistemine yaklaşımın nasıl olacağına bakmak olduğunu belirten Google elde edilen deneyimlerin ve yeni özelliklerin öbür eserlerin geliştirilmesini sağlayacağını belirtiyor.

Heyacan verici olan ise Fuchsia’nın sahiden baştan aşağı sıfırdan yazılan yeni bir işletim sistemi olması. Android ve başka birçok işletim sisteminin tersine, Linux çekirdeğini kullanmıyor. Zircon isimli bir mikro çekirdeği temel alıyor.

Akıllı telefon, tablet ve PC üzere aygıtların yanı sıra gömülü sistemlerde kullanılmaya uygun olan işletim sistemi, ölçeklenebilir yapısı ile büyük bir avantaj sunuyor. Flutter’den büyük oranda yararlanılan işletim sistemi, Dart tabanlı uygulamalar geliyor.

Bunun yanı sıra 120 fps düzeyinde bile kullanıcı arayüzü hayli performanslı. Şu anda bu işletim sistemi son kullanıcıya uygun değil, lakin fuchsia.dev adresinden geliştiriciler işletim sisteminin derlenmiş haline ulaşabilir.

Başa dön tuşu