Hangi S10+ daha iyi? Snapdragon 855 vs Exynos 9820

Amerika’da Snapdragon 855 işlemcisiyle satışta olan S10+ ile, Türkiye’de ve globalde satışta olan Exynos 9820 işlemcili S10+ modelini karşılaştırdık! Bakalım Snapdragon 855 vs Exynos 9820 karşılaştırmasının galibi kim olacak?

Samsung daha evvelki S ve Note modellerindeki üzere bu yıl da S10 ailesinde hem Snapdragon hem de Exynos işlemcilerini kullandı. Pekala bu işlemcilerden hangisi daha performanslı.

Hangi S10+ daha güzel? Snapdragon 855 vs Exynos 9820

Samsung’un kendi ürettiği Exynos 9820 işlemcisi 8nm üretim teknolojisine sahip. Qualcomm Snapdragon 855 ise 7nm üretim teknolojisiyle üretiliyor. Doğal ortadaki tek farklılık bu değil. Üretim teknolojisi başta olmak üzere, mimari farklılıklar iki farklı Galaxy S10+ modeli ortasında ne üzere farklılıklara sebep oluyor? Hazırladığımız görüntüde hem performansa, hem termal farklılıklara hem de pil performansına yakından bakıyoruz.

Bakalım Samsung Galaxy S10+ modelindeki iki farklı işlemci, bizlere birebir kaideler altında nasıl sonuçlar verecek? Snapdragon 855 vs Exynos 9820 karşılaştırmasının kazananı kim olacak? Cevsabı videomuzda. İyi seyirler…

Snapdragon 855 özellikleri

Qualcomm, 7nm teknolojisiyle TSMC’ye ürettirdiği Snapdragon 855 işlemcisiyle birlikte hem hala performanslı olan Snapdragon 845‘in üstünde bir performans sergiliyor, hem de termal manada çok daha başarılı bir tecrübe kullanıcılara sunuyor. Alışılmış bu kazanımın tek sebebi üretim teknolojisi değil. İşlemci mimarisi.

Kyro 485: Temeli ARM Cortex A76 işlemci mimarisine dayanan Kyro 485 çekirdekleri, 2.84 GHz frekansıyla bir arada üst düzey süreç yükü gerektiren uygulamalarda devreye giriyor. Snapdragon 845’teki Kyro 385 çekirdeklerine nazaran yüzde 45 performans güzelleştirmesi ise, daha uygun termal koşullarla bir arada Snapdragon 855’in en cazibeli yanını oluşturuyor.

Snapdragon 855’in çekirdek dağılımına baktığımızda, 855 işlemcisinde yer alan en güçlü ve süratli tek çekirdek, 2.84 GHz’e kadar çıkabiliyor. Telefonu zorlayacak olan süreçlerde devreye girecek olan bu çekirdek, telefonun daha verimli bir halde çalışmasını sağlayacak. 3 adet 2.4 GHz’lik çekirdek: Qualcomm’un yeni kuşak işlemcisinde yer alacak olan bu çekirdekler, en kuvvetli vazifeleri üstleniyor.
1.8 GHz suratında çalışan 4 adet çekirdek: Kelam konusu bu çekirdekler ise telefonun gündelik ve sıradan süreçlerini yürütebilmesine yardımcı olacak.

Tüm bunların haricinde ise Snapdragon 855 işlemcisinde yer alacak olan Adreno 640 grafik ünitesi ise bir evvelki jenerasyon Adreno 630‘dan Vulkan 1.1 takviyesi sayesinde yüzde 20 daha süratli ve daha güçlü.

Gelelim yeni jenerasyon işlemcinin yapay zekasına. Yapay zeka konusunda epeyce savlı olan Qualcomm‘un yeni kuşak işlemcisi aktiflik sırasında insan beyni ile karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmada yetkililer yeni kuşak işlemcinin otomatik öğrenme konusunda Kirin 980 ve Apple A12 Bionic işlemcisine nazaran daha gelişmiş özelliklere sahip olduğu da gözler önüne serildi.

Açıklanan resmi bilgilere nazaran Nöral İşletim Ünitesi sayesinde yeni jenerasyon işlemci bir evvelki kuşak Snapdragon 845’e nazaran daha süratli olduğu da belirtildi. Yeni işlemcide yer alan Spectra 380 ISP sayesinde, Qualcomm’un yeni jenerasyon işlemcisi 60 fps‘de 4K görüntü çekerken bir evvelki jenerasyon işlemciye nazaran yüzde 50 oranında daha az güç tükettiği de bilhassa belirtiliyor.

Exynos 9820 özellikleri

Samsung’un açıkladığı sayılara göre Exynos 9820, bir evvelki jenerasyonun en güçlü Exynos işlemcisine nazaran yüzde 50 daha güzel performans sergiliyor. Ancak olağan bu her şartta ne kadar geçerli, onun yanıtı testlerimizde.

Yeni jenerasyon işlemci Nöral İşletim Ünitesi ile karşımıza çıkıyor. Bu işletim ünitesi sayesinde yapay zekanın tüm nimetlerinden yararlanan 9820 işlemcisi, yapay zeka süreçlerini bir evvelki nesil Exynos 9810 çipsetine nazaran 7 kat daha süratli gerçekleştirebiliyor.

Exynos 9820, bizleri tekrar tasarladığı CPU mimarisi ile karşılıyor. En yüksek performans 2.73 GHz suratında çalışan 2 adet Mongoose M4 çekirdeği tarafından sağlanan Exynos 9820’nin tek çekirdek performansı dikkat çekiyor.

8 çekirdekli işlemcinin öteki 6 çekirdeği ise 2x 2.3 GHz Cortex-A75 ve düşük güç tüketimi için 4x 1.9 GHz Cortex-A55 çekirdelerinden oluşuyor.

Yeni kuşak işlemcisi, ise çok çekirdekli ve tek çekirdekli performansı bakımında 9810 çipsetine nazaran, yüzde 15 ila yüzde 20 ortasında bir güç verimliliği sağladığını görmekteyiz. Ancak Samsung’un kağıt üzerinde belirtmiş olduğu datalara nazaran bu farkın yaklaşık olarak yüzde 40 olduğu da bilhassa belirtiliyor.

9820 işlemcisinin öbür geliştirmelerine göz atacak olursak, yeni kuşak işlemci 5 kamera kurulumuna kadar destekleyebiliyor. Yeni kuşak işlemci 8K çözünürlüğünde 30 FPS görüntü kaydedebiliyor. 4K çözünürlüğünde ise yeni Exynos, 150 fps bedelinde görüntü çekilebilmemize imkan sağlıyor.

Tamamen geliştirilmiş ISS, LTE ve Cat, 20 modemi ile ön plana çıkan yeni jenerasyon işlemci her taraftan dikkat çekmeyi başarıyor.

Yüksek internet süratiyle da epey dikkat çeken yeni jenerasyon çipset, LTE- Advanced Pro modemi sayesinde, 2 Gbps suratında indirme yapılmasına imkan tanıyor.

Grafik bakımından da epeyce isminden kelam ettirecek olan yeni jenerasyon işlemci içerisinde 12 çekirdeli ARM Mali G76 GPU bulunuyor.

Exynos 9820 işlemcisinde yer alan Mali G76 Grafik ünitesi bir evvelki jenerasyon G72 MP18 ile kıyaslandığında, ortaya daha etkileyici ve kesintisiz bir oyun tecrübesi çıkıyor.

Başa dön tuşu