Huawei CEO’su Ren: Bizi öldüremeyecekler

ABD ve Çin ortasında yaşanan ticari tansiyonun en büyük kurbanlarından biri olan Huawei şu sıralar kendi işletim sistemi üzerinde yaptığı çalışmaları sürdürüyor. Alacağı hasarları en aza indirmek için çalışan Huawei, yaşananlara yönetici seviyesinde açıklamalarla vakit zaman karşılık verdi. Son olarak CNBC’de bir programa katılan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, yaptığı son açıklamalarıyla dikkat çekti. ABD Huawei sorunu ile ilgili yönetici seviyesinde bir açıklama daha yapılmış oldu.

Huawei CEO’su Ren, Lider Trump’a seslendi

Huawei CEO’su Ren katıldığı programda Deirdre Bosa’nın sorularını yanıtladı. Huawei markasının ABD’de satışı olmadığının altını çizen Ren, Çin ile ABD ortasında yaşanan ticari çekişmenin esassen Huawei ile hiçbir alakası olmadığını söyledi. Ren, “ABD’nin kanunlarla yönetilen bir ülke olduğuna inanıyorum” dedi.

Bosa’nın “Trump ve Xi’nin G20 görüşmesinde Huawei hakkında konuşmalarını bekliyor musunuz?” sorusuna ise bunun değerli bir husus olmadığı karşılığını veren Ren, iki büyük önderin oturup Huawei’yi konuşmasının gerçekçi olmadığını lisana getirdi.

Omuzlarında baskı hissetmediklerini söyleyen yönetici bunun kendileri için bir test olduğunu söyledi. “Seni öldürmeyen şey güçlendirir” örneğini veren Ren, Huawei’yi küllerinden doğan anka kuşuna benzetti.

Yakın vakitte Huawei gelirlerinin 30 milyar dolar azalacağı ile ilgili haberler ortaya çıkmıştı. Ren bu hususla ilgili de bir açıklamada bulundu. Borsada kaydı olmayan bir şirket için 30 milyar doların küçük bir fiyat olduğunu kaydeden Ren, hala 100 milyarın üzerinde gelire sahip olduklarını ve kaliteye kıymet verdiklerini belirtti.

Ren, Başkan Trump ile de rastgele bir temasta bulunmadıklarını söyledi. Sıkıntıların mahkemede çözülmesinin daha düzgün olacağının altını çizdi.

Ren, Deirdre Bosa’nın “Başkan Trump’a ne söylemek isterdiniz?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Ona atmosferin kalınlığının 1000 kilometreden fazla olduğunu söylemek isterdim, gelecekte bilgi bulutunun kalınlığı mutlaka birkaç bin kilometreden az olmayacak, bu kadar büyük bir pazarda herkes için fırsat var”

Geçmişte nadiren medyaya çıkan Ren, neden Amerikalı bir gazeteciye röportaj verdiğini açıklarken, geçen sene dünya medyasında Huawei ile ilgili haberlerin yüzde 90’ının olumsuz olduğunu hatırlatarak; “Onlara gerçek Huawei’yi göstermeliydik, artık müspet yayınlar yüzde 27’ye ulaştı, sizin keskin sorular soran üslubunuzu da bilhassa beğeniyorum” dedi.

Başa dön tuşu